Monitoring pola siły ciężkości jest prowadzony w ramach wielu programów i projektów badawczych o zasięgu globalnym, regionalnym, narodowym, realizowanych pod patronatem IAG, a także własnych projektów badawczych, wykonywanych przez wiele ośrodków naukowych zajmujących się problematyką badań geofizycznych na świecie.
Jednym z projektów jest IGETS – International Geodynamics and Earth Tide Service, którego celem jest monitorowanie zmiennego w czasie pola grawitacyjnego Ziemi za pomocą długookresowych obserwacji. Działania projektu są kontynuacją GGP – Global Geodynamics Project dzięki czemu z wykorzystaniem pomiarów wykonywanych grawimetrem nadprzewodnikowym zapewniają wsparcie badań geodezyjnych i geofizycznych. Wśród produktów IGETS wyróżnia się trzy poziomy udostępnionych danych:
- surowe dane grawimetryczne i lokalne wartości ciśnienia pobierane co 1-2 sekundy,
- dane grawimetryczne i lokalne wartości ciśnienia skorygowane ze względu na perturbacje instrumentów pomiarowych, które wykorzystuje się do analiz pływowych,
- residua grawimetryczne po korekcjach geofizycznych takich jak: pływy Ziemi sztywnej, ruch bieguna oraz efekty pływowe i nie pływowe.
(Źródło: https://ggos.org/item/igets/#top)
W badaniach monitoringowych pola siły ciężkości są wykorzystywane trwale zastabilizowane stanowiska pomiarowe, na których regularnie lub w sposób ciągły są wykonywane pomiary i obserwacje grawimetryczne. Takie stanowiska tworzą narodowe, fundamentalne i podstawowe bazowe osnowy grawimetryczne lub stanowiska do badań grawimetrycznych znajdujące się w laboratoriach lub obserwatoriach geofizycznych, które na świecie funkcjonują w ramach zadań służb geodezyjnych lub ośrodków naukowo-badawczych. Obserwacje i pomiary na takich stanowiskach wykonuje się zarówno z użyciem grawimetrów absolutnych, jak i względnych.
Stan na 20.02.2024 r.