Newsletter Państwowej Służby Geologicznej nr 7/2021

W związku z trwającymi w Polsce od wielu tygodni opadami deszczu nadal utrzymuje się stan zagrożenia osuwiskowego jaki ogłoszono 19 lipca 2021 roku. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk w południowej i południowo-wschodniej części Polski.

Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń informuje, że stan zagrożenia osuwiskowego ogłoszony w lipcu  tego roku jest nadal utrzymany. Obecnie obszar zagrożony ruchami masowymi obejmuje województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie, południową część województwa lubelskiego oraz województwo świętokrzyskie. Jak informowaliśmy w lipcu, nawalne deszcze powodują uruchomienia osadów mało skonsolidowanych, które w wyniku nagłego nawodnienia powodują powstawanie spływów błotnych i błotno-gruzowych. Zjawiska tego typu mogą mieć charakter gwałtowny przez co mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi. Zalewające jezdnie masy ziemi i gruzu stanowią ponadto poważne niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego.

Ze względu na trwające już od wielu tygodni opady pojawiło się ponadto zagrożenie uruchomienia osuwisk dużych z głęboko położonymi powierzchniami poślizgu. Długotrwałe, niekoniecznie obfite opady sprzyjają uruchomieniu się starych, głębokich osuwisk. Są to zwykle przemieszczenia powolne i eksponują się głównie jako uszkodzenia budynków i infrastruktury lub jako ciągłe deformacje terenu. PIG-PIB otrzymało już pierwsze zgłoszenia o uruchamianiu się tego typu osuwisk, choć takich ruchów możemy spodziewać się nawet kilka tygodni po ustaniu opadów.

PIG-PIB przypomina, że najbardziej zagrożone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. W ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzona jest inwentaryzacja osuwisk w Polsce. Z lokalizacją dotychczas rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO. W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

Więcej o osuwiskach i projekcie SOPO można przeczytać na stronie Centrum Geozagrożeń dedykowanej osuwiskom: osuwiska.pgi.gov.pl.

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Centrum Geozagrożeń
tel.: 12 290 13 85
tel.kom.: 783 834 013
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

26 sierpnia 2021 r.