OSTRZEŻENIE o zagrożeniu osuwiskowym - lipiec 2021. Komunikat państwowej służby geologicznej

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich tygodniach w Polsce, wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Należy się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk. Zagrożenie dotyczy obszaru Polski południowej, a w szczególności województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz południowej części województwa lubelskiego.
 
Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z trwającymi od kilku tygodni w Południowej Polsce intensywnymi opadami deszczu, najczęściej towarzyszącymi burzom. Dotyczy to przede wszystkich obszarów, na których suma opadów w okresie 7 dni osiąga wartości 100 mm lub więcej. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB opady takie występowały lokalnie w ostatnich dniach w województwie śląskim i małopolskim, szczególnie pomiędzy Bielskiem-Białą a Krakowem. Suma opadów atmosferycznych z ostatnich 7 dni sięgała 90 mm, a miejscami przekraczała 130 mm jak na przykład w rejonie Świątnik Górnych, czy Stróży. IMGW wydało ponadto ostrzeżenie przed burzami z gradem dla obszaru Polski południowo-wschodniej obejmującej południowo-wschodnia część województwa małopolskiego, województwo podkarpackie i południowa część województwa lubelskiego. Spodziewane są tam intensywne opady deszczu.
 
Charakter opadu, z jakim mamy w ostatnich tygodniach do czynienia, wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność stoków zbudowanych z osadów mało skonsolidowanych, które w wyniku nagłego nawodnienia powodują powstawanie spływów błotnych, błotno-gruzowych i płytkich osuwisk. Jest to rodzaj ruchów masowych o wysokiej prędkości przemieszczania się i może spowodować poważne straty a także stanowić realne zagrożenie dla ludzi gdyż tempo przemieszczania się takich osuwisk zwykle nie pozwala na ewakuację. Ponadto ten typ ruchów masowych jest bardzo niebezpieczny dla ruchu drogowego – masy ziemi i gruzu zalewające jezdnie niejednokrotnie doprowadzają do poważnych wypadków.
 
PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Procesy osuwiskowe mogą także występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach.
 
Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce. Z lokalizacją dotychczas rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO. W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.
 
Więcej o osuwiskach i projekcie SOPO można przeczytać na stronie Centrum Geozagrożeń dedykowanej osuwiskom: osuwiska.pgi.gov.pl.
 

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Centrum Geozagrożeń

tel.: 12 290 13 85
tel. kom.: 783 834 013
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

dr Paweł Kwecko
Zastępca Kierownika Centrum Geozagrożeń
tel.: 22 459 25 22
tel. kom.: 512 536 490
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
dr Piotr Nescieruk
Centrum Geozagrożeń
tel.: 12 290 13 66
tel. kom.: 607 701 198
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.