Śmiertelne żniwo osunięcia ziemi w Oceanii

12 ofiar śmiertelnych i około tysiąca osób rannych lub pozbawionych dachu nad głową – to tragiczny bilans osuwiska, które zeszło 21 marca w miejscowości Lamindi w Papui Nowej Gwinei leżącej na północ od Australii. Donosi o tym Julie Celestial z portalu The Watchers.

Osuwisko obróciło też w gruzy 13 domów, pogrzebało zwierzęta gospodarskie i zniszczyło wiele upraw. Katastrofa zaskoczyła mieszkańców w środku nocy. – Ludzie, którzy nie spali w tym czasie, usłyszeli potężny hałas, po chwili zrozumieli, że to osuwisko – relacjonował reporterce The Watchers Benjamin Yanga, dyrektor szkoły podstawowej w Yombikul. Dodał, że nikt nie spodziewał się osuwiska w tej okolicy, ponieważ nie należy ona do szczególnie górzystych.

Poszukiwaniem ofiar zajęły się służby ratunkowe wysłane na miejsce katastrofy. Niestety wydobyci z osuwiska ludzie, w tym małe dziecko, już nie żyli. Miejscowe władze zaleciły ocalałym mieszkańcom, by na razie schronili się u krewnych mieszkających w bezpieczniejszym rejonie. – Szczyt drugiej góry wydaje się niestabilny. Wciąż zsuwają się z niej fragmenty ziemi – ostrzega Phillip Talpa, zarządca okręgu Tambul-Nebilyer, w którym leży Lamindi.

Ruch mas ziemi został wywołany najprawdopodobniej przez ulewy, które nawiedziły ostatnio ten rejon Papui. Jak ocenia Dave Petley z The Landslide Blog, osuwisko powstało w zwietrzelinie i ma charakter zsuwu rotacyjnego. Jego zdaniem przemieszczony blok rozpadł się, powodując znaczny, prawdopodobnie szybki, przepływ ziemi. Do ruchu doszło na stoku, na którym wcześniej wykarczowano las.

Przewiduje się, że utrzymujące się opady mogą powodować kolejne osuwiska w okolicy.

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei także wcześniej doświadczali takich katastrof. W 2012 roku w wyniku osunięcia się ziemi w Tumbi zginęło co najmniej 25 osób. Kilka lat później trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, które miało miejsce 25 lutego 2018 r., wywołało wiele osuwisk, które spowodowały liczne ofiary.

Na podstawie raportów portalu The Watchers, strony Radia New Zealand, oraz The Landslide Blog

opracował A. Rudnicki

ŹRÓDŁA (wraz ze zdjęciami):

https://watchers.news/2020/03/23/at-least-10-people-killed-1-000-affected-after-large-landslide-hits-tambul-nebilyer-papua-new-guinea/

https://www.rnz.co.nz/international/pacific-news/412285/landslip-buries-village-in-png-highlands

https://blogs.agu.org/landslideblog/2020/03/24/tendepo/