Katastrofalne osuwiska w Afryce i Oceanii

Osiem osób poniosło śmierć w powodziach i osuwiskach w Kenii spowodowanych ulewnymi opadami, które nawiedziły ten kraj w kwietniu. Do tragedii osuwiskowej doszło także w innym rejonie świata – w Papui Nowej Gwinei. Tam zginęło co najmniej 10 osób. Donoszą o tym portale Floodlist oraz The Watchers.

Intensywne opady w Kenii doprowadziły w połowie miesiąca do powodzi i katastrofalnych osuwisk. Najsilniej dotknęły one zachodnie regiony graniczące z Ugandą, a także tereny w centrum kraju. Z żywiołem zmagają się mieszkańcy hrabstw West Pokot, Elgeyo Marakwet, Kericho,  Kisumu i Samburu – podał Floodlist.

Na razie wiadomo o ośmiu ofiarach śmiertelnych porwanych przez nurt wezbranych rzek, pogrzebanych przez lawiny błotne lub w obróconych w ruinę budynkach stojących na drodze niszczycielskiej fali powodziowej. Obecnie co najmniej 24 osoby uznaje się za zaginione. Setki straciły dach nad głową, a blisko cztery i pół tysiąca musiało opuścić swoje domostwa w związku z zagrożeniem kolejnymi osuwiskami.

Wysiedleni mieszkańcy nie mają gdzie się podziać. Biwakują na drogach, pod gołym niebem z dobytkiem, który udało im się uratować. Wsparcie niesie im Stowarzyszenie Czerwonego Krzyża w Kenii, jednak operację pomocy opóźniają trudności w dotarciu do potrzebujących poprzez zalane i zniszczone drogi.

Tymczasem kenijscy meteorolodzy przewidują kolejne fale obfitych opadów. Sytuacja powinna poprawić się najpóźniej pod koniec maja – wraz z końcem pory deszczowej.

Kilka dni wcześniej tragedia dotknęła także inną część świata – Oceanię, o czym poinformowała Julie Celestial na portalu The Watchers. W prowincji Chimbu w środkowej części Papui Nowej Gwinei doszło do osunięcia ziemi, w wyniku którego zginęło co najmniej 10 osób. Większość ofiar to pracownicy miejscowej szkoły średniej i ich rodziny. Osuwisko ruszyło bowiem w pobliżu szkoły i zniszczyło stojące obok domy, zamieszkane przez personel tej placówki. Żywioł porwał także zwierzęta hodowlane, zniszczył gospodarstwo rybne, obrócił w ruinę sklepy, elektrownię wodną i kościół. Mieszkańcy najbardziej zagrożonego rejonu zostali ewakuowani i objęci pomocą humanitarną – zapewniają miejscowe władze.

Według Dave’a  Petley z The Landslide Blog osuwisko uaktywniło się w pagórkowatym terenie u podnóża góry Wilhelm, najwyższej góry w Papui Nowej Gwinei.

Papua Nowa Gwinea to jeden z rejonów szczególnie zagrożonych osuwiskami. Miesiąc temu opisywaliśmy dramat w okręgu Tambul-Nebilyer, gdzie w wyniku osunięcia się ziemi zginęło także 10 osób. Już wówczas miejscowi eksperci uprzedzali, że może dojść do kolejnych ruchów osuwiskowych z powodu długotrwałych i obfitych opadów.

Mieszkańcy Papui także wcześniej doświadczali takich katastrof. W 2012 roku osuwisko w Tumbi zabiło 25 osób. Sześć lat później silne trzęsienie ziemi wywołało kolejne ruchy masowe ziemi powodując śmierć wielu osób.

Na podstawie raportów portali Floodlist, The Watchers oraz The Landslide Blog

opracował A. Rudnicki

ŹRÓDŁA (wraz ze zdjęciami):

http://floodlist.com/africa/kenya-floods-kericho-samburu-kisumu-april-2020

https://watchers.news/2020/04/14/major-landslide-hits-kundiawa-gembogl-papua-new-guinea/

https://blogs.agu.org/landslideblog/2020/04/15/kegesuglo-1/