Dziesiątki ofiar po osuwiskach i ulewach w Indiach

Gwałtowne ulewy spowodowały śmierć ponad 30 osób w Bombaju we wschodnich Indiach. Co najmniej 29 ofiar pochłonęły osuwiska. Ziemia osunęła się po intensywnych opadach, które dotknęły miasto w ostatni weekend.

Jak donoszą portale The Hindustan Times oraz The Indian Express, większość Bombaju jest zalana. Woda dostała się do domów. Wiele z nich zniszczyła. Ulewa spowodowała katastrofalne osunięcia ziemi. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy najbiedniejszych dzielnic miasta.

mapa indie copy
Bombaj na mapie Indii

Pierwsze osuwisko uruchomiło się około 1 w nocy w poniedziałek (19 lipca) w New Bharat Nagal na przedmieściach Bombaju. Na pięć domów, w których spali ludzie runął mur oporowy. Zginęło 19 osób, w tym czworo dzieci. Co najmniej pięciu mieszkańców zostało rannych. Do kolejnej tragedii doszło dwie godziny później w Surya Nagar znajdującej się w północnowschodniej części aglomeracji. Osuwisko zasypało siedem lub osiem domów, grzebiąc co najmniej 10 mieszkańców, w tym troje dzieci. Kolejne osoby zginęły w zawalonych domach lub z powodu porażenia prądem po zalaniu instalacji elektrycznej przez wodę. Ratownicy wciąż poszukują osób uwięzionych w zgliszczach zniszczonych domów.  

Do uruchomienia osuwisk doszło na gęsto zaludnionych biednych przedmieściach pełnych nielegalnie zbudowanych domostw. Taka zabudowa potęguje niebezpieczeństwo osunięcia się stoków w pagórkowatej części Bombaju, zwłaszcza po wystąpieniu ulewnych opadów. Miasto jest narażone na nie szczególnie podczas letniego monsunu. W zeszły piątek (16 lipca) spadły tam 253 mm deszczu, a w niedzielę – tylko w ciągu czterech godzin – 235 mm. Przypomnijmy dla porównania, że średnia roczna opadów w Polsce wynosi ok. 600 – 650 mm.

Problem osuwisk w Bombaju znany jest od wielu lat. Według The Deccan Herald od 1992 r. w wyniku osunięć ziemi zginęło co najmniej 290 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Tekst: AR
Źródła: portale Landslide Blog, Hindustan Times,
Indian Express, Deccan Herald
Mapa na podstawie maps.google.com