gerlich-mTomasz Gerlich

Uczeń II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach
Tomek G. znaczy „Tomek Geolog”

 

 

 

 

COŚ O SOBIE

Nazywam się Tomasz Gerlich. Jestem uczniem klasy maturalnej II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Mieszkam w miejscowości Nakło koło Tarnowskich Gór. Mam wiele zainteresowań (matematyka, geografia, trekking, sport), jednak najbardziej lubię poświęcać swój wolny czas... geologii, która stała się pasją mojego życia. Zamiłowanie to całkowicie zmieniło cały mój światopogląd. Od kilku lat brałem udział w konkursie geologicznym organizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny Oddział Górnośląski w ramach obchodów Dni Ziemi. Corocznie znajdowałem się w gronie laureatów tej imprezy na szczeblu regionalnym, obejmującym swoim zasięgiem województwa: śląskie i opolskie. W 2006 r. zająłem I miejsce w regionie, a także jako reprezentant Śląska wygrałem finał ogólnopolski, który odbywał się w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie.

 

 septarie9

Septaria z wrostkami kalcytu i galeny (małe czarne kulki); miejsce pochodzenia - cegielnia Sowa w Częstochowie

 

Z GEOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Początki mojej pasji sięgają czasów... przedszkola. Wszystko zaczęło się od filmu Park Jurajski. To dinozaury były moim wstępem do geologii. Zacząłem zbierać figurki, książki oraz rysowałem przeróżne obrazki tematycznie związane z tymi prehistorycznymi gadami. Do dziś lubię te fantastyczne stwory, które władały ziemią blisko 160 mln lat. Chciałbym, aby powróciły ponownie do życia, ale... Steven Spielberg (twórca filmu) powiedział w jednym ze swoich wywiadów: Czemu dinozaury są tak bardzo lubiane? To proste, są wielkie, dzikie i... martwe. Udzielając tej wypowiedzi, opierał się głównie na opinii swoich dzieci. Kolejnym, ważnym etapem mojej przygody z geologią, była przygotowana przeze mnie wystawa Mezozoik - duża makieta z figurkami zwierząt i roślin charakterystycznych dla tej epoki. Miało to miejsce w VI klasie szkoły podstawowej. Później, uzupełniona i poszerzona, byłem już w II klasie gimnazjum, zaprezentowana została w ramach obchodów 90-lecia szkoły w Nakle. Osobom zwiedzającym wystawę wygłaszałem wykłady na temat dinozaurów oraz innych zwierząt dzielących z nimi wówczas świat.

 

 zdjecie11

Mezozoiczne skamieniałości z Rzeżuśni: u góry (od lewej) belemnit i amonit, a na dole (od lewej) jeżowiec, jeżowiec micraster i małż inoceramus

 

KAMIEŃ MILOWY

Pewnego dnia zmieniło się zupełnie wszystko... Dość przypadkowo, w lutym 2001 roku, znalazłem w Gazecie Wyborczej artykuł o konkursie geologicznym, do którego zgłosiłem się bez chwili zastanowienia. Jako debiutant osiągnąłem całkiem dobry rezultat - zająłem piąte miejsce. Byłem bardzo zadowolony z samego udziału w tej imprezie. To wtedy zainteresowałem się na serio szeroko pojętą geologią, a nie tylko dinozaurami. Dzięki udziałowi w konkursie zawarłem wiele nowych znajomości, które trwają do dzisiaj. Poznałem takich jak ja pasjonatów geologii! Obecnie moja kolekcja liczy około 300 różnych okazów (w tym skał). Większą jej część stanowią skamieniałości reprezentujące wszystkie ery geologiczne, począwszy od paleozoiku, a kończąc na kenozoiku. Posiadam też minerały, głównie odmiany kwarcu (ametysty, agaty), a także siarkę, dolomit, piryt, granaty, korund itp.

 

kolekcja8

 Jedna z szufladek z moimi skamieniałościami

 

kalcyt10

Z lewej kalcyt (Sudety), z prawej fluoryt (Korsyka)

 

W ŚWIECIE SKAMIENIAŁOŚCI

Najstarszymi okazami w mojej kolekcji są kambryjskie trylobity z Czech, a najmłodszymi kości niedźwiedzia jaskiniowego i muszle mioceńskie. Posiadam także bardzo dużo skamieniałości związanych z Górnośląskim Zagłębiem Węglowym. Karbońskie lasy w moim zbiorze reprezentują odciski widłaków, skrzypów i paproci drzewiastych. Plonem moich częstych, letnich wyjazdów na Jurę Krakowsko-Częstochowską, jest dość spora ilość amonitów, belemnitów i gąbek. Czasem podczas poszukiwań na obszarach prehistorycznego morza, trafiają się jakieś rarytasy - rzadki gatunek amonita, ładnie zachowana muszla lub ząb rekina. Niedawno zacząłem zbierać skamieniałości charakterystyczne dla kredy - głównie gąbki, przepiękne jeżowce, belemnity i amonity. Chlubą mojej kolekcji są jednak kości triasowych gadów (z rodzaju Nothosaurus), płazów i ryb, które znajduję w okolicznych kamieniołomach.


zdjecie7

Zęby gadów i płazów - okazy  1, 3 i 4 od lewej pochodzą z Nakła, a 2 - z Żyglina


Ostatnio znalazłem ciekawe fragmenty szczęki ryby. Niestety, nie udało mi się jeszcze natrafić na gadzią czaszkę, ale mam za to kręgi, żebra, łuski inne fragmenty tej triasowej układanki. Oprócz wypadów w teren od trzech lat jeżdżę regularnie na giełdy minerałów – na Wydział Nauki o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu i Wydział Górniczy Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z wyjazdów tych jestem bardzo zadowolony, ponieważ zawsze można coś ciekawego kupić oraz zobaczyć.

 

z mlotkiem2

To ja na jednej z geologicznych wypraw

 

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Geologia jest pasją milionów ludzi. Aby ją poznać, należy poświęcać jej bardzo dużo czasu. W przyszłości chciałbym studiować w Krakowie w Akademii Górniczo-Hutniczej. W pierwszym etapie zajmę się geodezją, a później geologią. Ale to są tylko plany...

 

Osoby o podobnych zainteresowaniach, zbierające skamieniałości i mieszkające niedaleko mnie, proszę o kontakt.

 

KONTAKT:

Tomasz Gerlich
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.