Konkurs NASZA ZIEMIA

 

Państwowy Instytut Geologiczny organizuje corocznie dla młodzieży szkolnej konkurs NASZA ZIEMIA. 
Jest on rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:

  • dla szkół podstawowych jako konkurs plastyczny
  • a dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej

Przeprowadzany jest dwuetapowo. Etap półfinałowy jest organizowany przez ośrodki regionalne PIG-PIB (w Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie). Zwycięzcy półfinałów w każdej kategorii wiekowej przechodzą do finałów ogólnopolskich, odbywających się co roku w okolicach Dnia Dziecka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach jest połączony z fundowaną laureatowi wycieczką do Warszawy.

 

Konkurs został zainicjowany w 2000 r. przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu. Z roku na rok w konkursie uczestniczyło coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Od kilku lat odbywa się jako konkurs ogólnopolski pod patronatem  Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Patronat nad konkursem obejmują też między innymi liczne kuratoria oświaty. Od roku 2006 z jedną roczną przerwą konkurs jest dofinansowywany przez NFOŚiGW.

 

Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie były prezentowane na wystawach, m.in. Wizje zaginionych światów, Katastrofy przyrodnicze oraz Nasza Ziemia (wystawa plenerowa wielkoformatowych fotogramów prac plastycznych). Zamieszczane były również w kalendarzach, na pocztówkach i zakładkach do książek wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

logo konkursu Nasza Ziemia edycja 2020

(R)EWOLUCJE ZIEMI

Historia Ziemi spisana jest trwale w skałach i skamieniałościach. To one są wiarygodnym źródłem informacji na temat wydarzeń, które rozegrały się w odległej, liczącej nawet miliardy lat przeszłości. I choć planeta nasza ma już dawno za sobą gwałtowne zmiany zachodzące podczas formowania się pierwotnej skorupy ziemskiej, daleko jej jeszcze do pełnej stabilności. Tak... Wraz z upływem czasu burzliwe, rewolucyjne wręcz wypadki i incydenty następują nieco rzadziej, ale... Ciągle za to trwają powolne przekształcenia Ziemi, których siłą napędową jest bez wątpienia tektonika płyt, erozja i przede wszystkim EWOLUCJA! Drogi uczestniku konkursu. Tym razem zadanie jest wyjątkowe. Postaraj się w uchwycić wybrany przez Ciebie moment, epizod lub bohatera (bohaterów) zdarzeń, które wpłynęły w istotny sposób na oblicze i mieszkańców pradawnej Ziemi. Pojawienie się życia w morzu, inwazja na ląd (rośliny i zwierzęta), era panowania majestatycznych dinozaurów, podbój przestworzy, pierwsi ludzie i w końcu włochate cielska zwierząt ostatniej epoki lodowcowej – to tylko przykładowe efekty rewolucyjnych i/lub ewolucyjnych modyfikacji różnorodnych form życia na naszej planecie. Z niecierpliwością czekamy na Wasze plastyczne i pisemne prace.

Paweł Woźniak

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU
Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

MATERIAŁY DO POBRANIA:

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU – WAŻNE DATY
dla uczestników konkursu z obszaru województw: śląskiego i opolskiego

UWAGA

Informujemy, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa na terenie kraju, zmianie ulega sposób przeprowadzenia XXI edycji konkursu „Nasza Ziemia, środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, rozgrywanej w b.r. pod hasłem (R)EWOLUCJE ZIEMI:

  • Wydłużony zostaje termin nadsyłania prac konkursowych do 30 kwietnia 2020.
  • Zostaje dopuszczone nadsyłanie prac drogą e-mail.
  • Nie odbędą się testy półfinałowe w siedzibach PIG-PIB oraz finał ogólnopolski – „turniej wiedzy” w Kielcach (część teoretyczna konkursu).
  • Etap półfinałowy i finałowy konkursu, przeprowadzony zostanie jedynie na podstawie oceny nadesłanych prac plastycznych i pisemnych (etap I).
  • Odwołuje się uroczystości wręczenia nagród.
  • Nagrody zostaną przesłane do laureatów pocztą na adres szkoły. W przypadku przesłania pracy przez ucznia z pominięciem szkoły – na adres podany jako adres zamieszkania uczestnika konkursu. Do nagród zostanie dołączony formularz oświadczenia o otrzymaniu nagrody. Bardzo prosimy o wypełnienie go i szybkie odesłanie do właściwego organizatora półfinału/finału w załączonej kopercie ze znaczkiem.
  • Wyniki etapu półfinałowego konkursu (finał regionalny, woj. śląskie i opolskie) opublikowane zostaną na stronie internetowej 2 czerwca 2020.
  • Wyniki finału ogólnopolskiego konkursu opublikowane zostaną na stronie internetowej 15 czerwca 2020

 

Chyba nikt z nas – koordynatorów regionalnych oraz innych osób uczestniczących w pierwszym spotkaniu organizacyjnym (listopad 2019) dotyczącym XXI edycji konkursu nie przypuszczał, jak bardzo hasło tegorocznej imprezy odpowiadać będzie globalnej sytuacji z którą przyszło zmagać się w 2020 roku naszej starej, dobrej Ziemi... Tak. Oto my – ludzie, dumni gospodarze trzeciej planety od Słońca, doświadczyliśmy niespodziewanie burzliwych, rewolucyjnych i dramatycznych czasami wydarzeń, wywołanych przez – no właśnie – coś niewyobrażalnie małego, misternego, a zarazem obdarzonego potężną, niszczycielską siłą! Koronawirus (COVID-19) całkowicie zmienił styl naszego życia, a przy okazji Świat, gospodarkę i pewnie też trochę nas samych. Właściwie z dnia na dzień zostaliśmy przeniesieni z dobrze znanych i lubianych miejsc oraz obszarów rzeczywistych w duszną i obcą cyberprzestrzeń wirtualną pełną zadań i czynności wykonywanych zdalnie lub online. Konkurs nie okazał się w tej sytuacji jakimś nadzwyczajnym wyjątkiem. Stąd jego – delikatnie mówiąc – niestandardowy przebieg, różniący się znacznie od tego, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez ostatnich dwadzieścia lat. Mimo to, w tak ekstremalnej sytuacji udało go się przeprowadzić, za co serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, a zwłaszcza uczestnikom finału regionalnego obejmującego woj. śląskie i opolskie. Do Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB dotarło 78 prac (w tym 44 plastyczne i 34 pisemne) i zapewniam – każda z nich, bez wyjątku sprawiła mi/nam wiele radości! Wierzę w to, że i Wy bawiliście się dobrze i zgłębiliście zarazem swoją wiedzę podczas ich tworzenia. Pamiętajcie – nie każdy może być wielkim geologiem, ale wielki geolog może objawić się w każdym! Niech Moc będzie z Wami. Zawsze...

Paweł Woźniak

 

XXI FINAŁ REGIONALNY KONKURSU GEOLOGICZNEGO
„(R)EWOLUCJE ZIEMI”, 2020
Oddział Górnośląski PIG-PIB w Sosnowcu

WYNIKI:

 CZĘŚĆ PLASTYCZNA – NAGRODY GŁÓWNE
I MIEJSCE: Aleksandra Wierzbińska, Szkoła Podstawowa nr 21, Bytom
II MIEJSCE: Sara Maciążek, Szkoła Podstawowa nr 13, Zawiercie
III MIEJSCE: Filip Pelczar, Zespół Szkół w Byczynie

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – WYRÓŻNIENIA
Magdalena Mendel, Zespół Szkół w Byczynie
Nikola Turek, Szkoła Podstawowa nr 54, Bytom
Oskar Ogrodowski, Szkoła Podstawowa FILOMATA, Gliwice
Jakub Płaza, Szkoła Podstawowa nr 8, Jaworzno
Wiktoria Karbowniczek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 16, Opole
Maja Kolankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 6, Siemianowice Śląskie
Przemysław Izydorczyk, Szkoła Podstawowa nr 15, Tarnowskie Góry
Mateusz Kołodziejczyk, Publiczna Szkoła Podstawowa, Ujazd
Zofia Kośmider, Publiczna Szkoła Podstawowa, Ujazd
Emilia Gryc, Szkoła Podstawowa nr 13, Zawiercie

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, UCZNIOWIE KLAS VII i VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
MIEJSCE I: Aleksandra Cisek, Szkoła Podstawowa nr 1, Bieruń
MIEJSCE II: Martyna Kręcichwost, Szkoła Podstawowa nr 10, Jaworzno
MIEJSCE III: Teodor Madaj, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Sara Jóźwik, Szkoła Podstawowa nr 10, Jaworzno
WYRÓŻNIENIE: Oliwia Jurkowska, Szkoła Podstawowa nr 45, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Piotr Tokarz, Szkoła Podstawowa nr 45, Sosnowiec

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
MIEJSCE I: Patryk Wilk, III Liceum Ogólnokształcące, Tychy
MIEJSCE II: Izabela Pielorz, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE III: Julia Tulin, III Liceum Ogólnokształcące, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Kamil Pustelnik, Liceum Ogólnokształcące w Bieruniu
WYRÓŻNIENIE: Tatiana Wieczorek, II Liceum Ogólnokształcące, Tarnowskie Góry
WYRÓŻNIENIE: Emilia Zwardoń, I Liceum Ogólnokształcące, Żywiec

 

 

vader w kamieniołomie zalas

Niech MOC będzie z Wami!

 

 

2019 kg pzz logo 320

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU, ODDZIAŁ GÓRNOŚLĄSKI PIG-PIB

BYŁO... GALAKTYCZNIE!
Tak... Mieszkamy na planecie żywiołów... Staramy się je poznać, zrozumieć, a nawet okiełznać i wykorzystać ich moc. Z pewnym wyprzedzeniem i w miarę precyzyjnie potrafimy już dziś przewidzieć wylewy rzek, uderzenia huraganów, czy też upadek meteorytu, ale kataklizmy natury geologicznej często pozostają dla nas tajemnicą niemal do ostatnich sekund przed ich nadejściem. Wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, fale tsunami, to fascynujące i jednocześnie przerażające spektakle przyrody, uwalniające w ułamkach sekund niszczycielską energię, która przypomina nam o potędze żywiołów i bezradności człowieka wobec sił natury.
W długiej, liczącej około 4,6 miliarda lat historii Ziemi zjawiska te zdarzały się wielokrotnie. Właściwie od momentu, kiedy ostygła i utworzyła się jej twarda skorupa skalna, nasza planeta podlegała nieustannym zmianom zachodzącym pod wpływem żywiołów obdarzonych ogromną siłą – destrukcyjną, ale też twórczą. Zarówno w przeszłości i w teraźniejszości kształtują one oblicze świata!
Ziemia, ogień, powietrze, woda – żywioły te stały się motywem przewodnim dla prac plastycznych oraz pisemnych (etap I, część teoretyczna) nadsyłanych w tym roku na konkurs przez uczniów z całego niemal obszaru województw: śląskiego i opolskiego. Ich poziom był... tu szukam odpowiedniego słowa... GALAKTYCZNY! To dzięki Wam, drodzy uczniowie mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć na własne oczy, ale także w pewnym sensie doświadczyć przeróżnych procesów zmieniających młodą Ziemię z ognistej planety we współczesny świat błękitnych oceanów i zielonych kontynentów. Dzięki Wam też mogliśmy bezpiecznie spojrzeć do wnętrza wulkanów, odwiedzić strefy trzęsień ziemi i poczuć ich nieokiełznaną, gwałtownie wyzwoloną energię wzbudzającą fale sejsmiczne na lądzie i oceanach. I w końcu... Zabraliście też nas w fantastyczną podróż – w najdalsze zakątki świata! Mogliśmy zatem podziwiać piękno i różnorodność ziemskich krajobrazów: wysoko wyniesionych łańcuchów górskich, głęboko wciętych dolin oraz fantazyjnych skał wyrzeźbionych przez wiatr i wodę.
Naszym zdaniem – organizatorów XX Finału Regionalnego Konkursu Geologicznego „Potęga żywiołów Ziemi”, pod każdym względem przebił on swoich poprzedników. Już sama liczba nadesłanych prac plastycznych przewyższyła całkowitą liczbę uczestników XIX edycji konkursu. Mamy nadzieję, że i Wy ocenicie go pozytywnie, chociaż... Zdajemy sobie sprawę z faktu, że listy laureatów, którzy pojawili się w Oddziale Górnośląskim PIG-PIB 15 maja na oficjalnym ogłoszeniu wyników są dramatycznie krótkie. Nie wszystkim się udało, ale wszyscy – bez wyjątków, zasłużyli na najwyższe uznanie! Każda nadesłana praca sprawiła nam wiele radości. Wierzymy w to, że i Wy bawiliście się dobrze i zgłębiliście zarazem swoją wiedzę geologiczną podczas ich tworzenia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Zapraszamy za rok. Niech Moc będzie z Wami. Zawsze!

Paweł Woźniak

2018 kg tkl logo 400Bogactwo zieleni, bujna, egzotyczna roślinność i bezlik żywego stworzenia – tak wyobrażamy sobie tropikalną dżunglę, a przed oczami pojawiają nam się obrazy rodem z Puszczy Amazońskiej lub obszarów równikowych Afryki. W Polsce takich miejsc nie znajdziemy, jednak... Czy nigdy ich tu nie było? Aby to sprawdzić cofnijmy się w czasie do karbonu (359–299 mln lat temu).

            Las karboński... Jest parno i gorąco. Przesycone wilgocią powietrze zdaje się stać w bezruchu. Pełno tu mokradeł i okresowych jeziorek – to wymarzone miejsca do rozrodu niezliczonej ilości owadów i wczesnych płazów. Wszędzie słychać brzęczenie karaczanów, szarańczaków i olbrzymich skrzydeł drapieżnych praważek patrolujących swoje powietrzne rewiry. W jego poszyciu też panuje spory ruch. Spotkać tu możemy przeróżne owady, termity i chrząszcze. Wśród leśnego runa czają się monstrualne pająki i skorpiony, buszuje podobna z wyglądu do współczesnego wija 2,5 metrowa artropleura.

            Całe to zamieszenie, zarówno w powietrzu jak i na ziemi, dramaty większe i mniejsze, polowania i ucieczki, odbywa się w cieniu gigantycznych roślin. One też muszą nieustannie toczyć walkę z naturalnymi wrogami roszczącymi sobie prawo do zajmowanych przestrzeni i źródeł substancji odżywczych oraz szalejącymi od czasu do czasu potężnymi huraganami. Jak zatem widać z powyższej opowieści, las karboński rządził się swoimi prawami. Był wbrew pozorom bardzo dynamicznym ekosystemem, miejscem wiecznego półmroku, katastrofalnych wydarzeń, śmierci i przede wszystkim... życia dla różnorodnych gatunków kopalnej flory i fauny, choć nie należało ono może do najłatwiejszych. Postarajcie się w swoich pracach – zarówno plastycznych jak i pisemnych, oddać klimat tego „zielonego świata”, odkryć jego tajemnice sprzed – bagatela, 300 milionów lat! Co by o nim nie mówić był po prostu piękny! Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak

 

2017 kg gbz logo 160GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI 2017

Ziemię w całej swojej krasie mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy na zdjęciu wykonanym z kosmosu przez załogę amerykańskiej misji Apollo 8. Widoczna na nim niebieskawa kula przykryta miejscami białymi wstęgami chmur, zrobiła spore wrażenie zarówno na astronautach jak i mieszkańcach naszego globu. Od tej pory przylgnęło do niej pewne określenie – „błękitna planeta”, które zakorzeniło się dość mocno w świadomości ludzi. Czy błękit, to jedyny, dominujący kolor Ziemi? Czy może nas ona jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście!

Ileż to razy patrzyliśmy oczarowani na okazy kryształów i minerałów, wystawione w muzealnych gablotach, czy też spotykane bezpośrednio w terenie? Ich wyjątkowe piękno przyciągało nasz wzrok kusząc swoimi różnorodnymi barwami. Ileż to razy staliśmy w zachwycie przed ścianami odsłoniętych przewodów wulkanicznych, kanionów, łańcuchów górskich, czy też klifów w których niesamowite wzory namalowała Matka Natura kolorowymi warstwami skał? Ile w końcu razy podziwiając rekonstrukcje i modele prehistorycznych mieszkańców Ziemi zaskoczeni byliśmy ich niekonwencjonalnym, pstrokatym ubarwieniem?

W ramach XVIII edycji konkursu proponujemy jego uczestnikom jeszcze jedną „ekspedycję w czasie i przestrzeni” – fascynującą podróż (choć tylko w wyobraźni) po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi. Mamy nadzieję, że każdy z Was dotrze w niesamowite miejsca pełne oszałamiających geologicznych barw zaklętych w świecie skał, minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Raporty ze swoich wypraw przyślijcie nam w formie prac plastycznych (młodzież ze szkół podstawowych) i pisemnych (młodzież ze szkół ponadpodstawowych) – patrz odpowiednie komunikaty. Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak