Konkurs NASZA ZIEMIA

 

Państwowy Instytut Geologiczny organizuje corocznie dla młodzieży szkolnej konkurs NASZA ZIEMIA. 
Jest on rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:

  • dla szkół podstawowych jako konkurs plastyczny
  • a dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej

Przeprowadzany jest dwuetapowo. Etap półfinałowy jest organizowany przez ośrodki regionalne PIG-PIB (w Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie). Zwycięzcy półfinałów w każdej kategorii wiekowej przechodzą do finałów ogólnopolskich, odbywających się co roku w okolicach Dnia Dziecka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach jest połączony z fundowaną laureatowi wycieczką do Warszawy.

 

Konkurs został zainicjowany w 2000 r. przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu. Z roku na rok w konkursie uczestniczyło coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Od kilku lat odbywa się jako konkurs ogólnopolski pod patronatem  Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Patronat nad konkursem obejmują też między innymi liczne kuratoria oświaty. Od roku 2006 z jedną roczną przerwą konkurs jest dofinansowywany przez NFOŚiGW.

 

Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie były prezentowane na wystawach, m.in. Wizje zaginionych światów, Katastrofy przyrodnicze oraz Nasza Ziemia (wystawa plenerowa wielkoformatowych fotogramów prac plastycznych). Zamieszczane były również w kalendarzach, na pocztówkach i zakładkach do książek wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

Geologiczna różnorodność Ziemi - konkurs

Serdecznie zachęcamy do udziału w XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.

Informacje o konkursie znajdują się również na stronie http://konkurs.pgi.gov.pl

Termin nadsyłania prac w I etapie upływa 31 marca 2023.

Formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie: https://www.pgi.gov.pl/Konkurs-Nasza-Ziemia-Formularz-2023.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Formularz nadsyłania prac

Zachęcamy do udziału!

logo 2022 250Skały... Spotkamy je wszędzie – na powierzchni i w głębi Ziemi, na dnie mórz i oceanów, w przestrzeni kosmicznej. Najstarsze z nich pamiętają doskonale odległe czasy, gdy planeta nasza była jeszcze bardzo młoda. I choć wydają nam się być czymś niezwykle stabilnym, niemal niezmiennym, ich wnętrze ciągle strzeże zazdrośnie swoich tajemnic. Jakich? Co skrywają skały? Ogromne zasoby energii skumulowanej między innymi w postaci kopalin: węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej oraz energii geotermalnej (ciepła z głębi Ziemi) – dużo potężniejszej niż tej, docierającej do powierzchni Ziemi za sprawą Słońca. Niestety niepohamowany wręcz „dziki temperament” wnętrza planety niekiedy uwalnia się gwałtownie podczas trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, powstawania kalder, zapadania się stropów jaskiń, obrywów grawitacyjnych, a nawet zbyt intensywnie prowadzonych przez ludzi prac górniczych (tzw. tąpnięcie). Mimo to nie doświadczamy tylko bolesnych i tragicznych w skutkach efektów działania sił drzemiących w skałach. Pamiętajmy o kamiennych kręgach, głazach, górach – rozsianych po całym świecie obiektach geologicznych emanujących ponoć specyficzną, szczególną, dobroczynną i leczniczą mocą! Można w nią wierzyć lub nie, ale bezwzględnie warto odwiedzić te niezwykle malownicze miejsca...

Jaka zatem energia ukryta jest w skałach? Czy można ją zobaczyć? Jak i czy można ją wykorzystać? Jakie są jej przejawy i oddziaływanie na skorupę ziemską, środowisko, na nas samych? Tyle pytań... Macie dużo do zrobienia... Zadanie nie jest łatwe. Sięgnijcie zatem do swoich pokładów energii i... No właśnie! Już teraz z niecierpliwością czekamy na wykonane przez Was prace, zarówno te pisemne jak i plastyczne. Powodzenia!

Weronika Nadłonek i Paweł Woźniak

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU

Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

MATERIAŁY DO POBRANIA:

 

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU – WAŻNE DATY
dla uczestników konkursu z obszaru województw: opolskiego i śląskiego

  • 1 kwietnia 2022 - końcowy termin nadsyłania prac
  • 29 kwietnia 2022 - umieszczenie list laureatów na internetowych stronach konkursowych
  • 31 maja 2022 - półfinał (finał regionalny)
  • 14 czerwca 2022 - finał ogólnopolski

 

Formularz nadsyłania prac

 

k img 20180525 140540

Niech MOC będzie z Wami!

Tajemniczlogo320y świat jaskiń

Jaskinie… Piękno ukryte w hipnotyzującej ciemności przyciągającej do siebie ludzi chcących poznać i odkryć jej tajemnicę. Fantastyczne formy skalne w kształcie kolumn, grzybów, chińskich pagód, stalaktyty, stalagmity, pojedyncze komory i kilometry korytarzy, podziemne jeziora i rzeki, kryształowe sale, lodowe pałace, specyficzny, unikatowy, niewystępujący nigdzie indziej świat przyrodniczy ukształtowany bez dostępu światła słonecznego. Wszystko to sprawia, że jaskinie od zawsze budziły skrajne emocje, od wielkiego zachwytu po strach...
Tym razem zapraszamy wszystkich (w ramach konkursu) do eksploracji tajemniczego świata jaskiń. Możecie stać się speleologami, archeologami, geologami, paleontologami, biologami albo zwykłymi turystami. Mimo to łączyć Was będzie jedno – poznanie i odkrywanie nie dla każdego dostępnych podziemnych czeluści, okrytych całunem nieprzeniknionego mroku. Czekamy na relacje z wyprawy... rysunki, opisy, zdjęcia! Powodzenia!

Paweł Woźniak

logo konkursu Nasza Ziemia edycja 2020

(R)EWOLUCJE ZIEMI

Historia Ziemi spisana jest trwale w skałach i skamieniałościach. To one są wiarygodnym źródłem informacji na temat wydarzeń, które rozegrały się w odległej, liczącej nawet miliardy lat przeszłości. I choć planeta nasza ma już dawno za sobą gwałtowne zmiany zachodzące podczas formowania się pierwotnej skorupy ziemskiej, daleko jej jeszcze do pełnej stabilności. Tak... Wraz z upływem czasu burzliwe, rewolucyjne wręcz wypadki i incydenty następują nieco rzadziej, ale... Ciągle za to trwają powolne przekształcenia Ziemi, których siłą napędową jest bez wątpienia tektonika płyt, erozja i przede wszystkim EWOLUCJA! Drogi uczestniku konkursu. Tym razem zadanie jest wyjątkowe. Postaraj się w uchwycić wybrany przez Ciebie moment, epizod lub bohatera (bohaterów) zdarzeń, które wpłynęły w istotny sposób na oblicze i mieszkańców pradawnej Ziemi. Pojawienie się życia w morzu, inwazja na ląd (rośliny i zwierzęta), era panowania majestatycznych dinozaurów, podbój przestworzy, pierwsi ludzie i w końcu włochate cielska zwierząt ostatniej epoki lodowcowej – to tylko przykładowe efekty rewolucyjnych i/lub ewolucyjnych modyfikacji różnorodnych form życia na naszej planecie.

Paweł Woźniak