Konkurs NASZA ZIEMIA

 

Państwowy Instytut Geologiczny organizuje corocznie dla młodzieży szkolnej konkurs NASZA ZIEMIA. 
Jest on rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:

  • dla szkół podstawowych jako konkurs plastyczny
  • a dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej

Przeprowadzany jest dwuetapowo. Etap półfinałowy jest organizowany przez ośrodki regionalne PIG-PIB (w Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie). Zwycięzcy półfinałów w każdej kategorii wiekowej przechodzą do finałów ogólnopolskich, odbywających się co roku w okolicach Dnia Dziecka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach jest połączony z fundowaną laureatowi wycieczką do Warszawy.

 

Konkurs został zainicjowany w 2000 r. przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu. Z roku na rok w konkursie uczestniczyło coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Od kilku lat odbywa się jako konkurs ogólnopolski pod patronatem  Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Patronat nad konkursem obejmują też między innymi liczne kuratoria oświaty. Od roku 2006 z jedną roczną przerwą konkurs jest dofinansowywany przez NFOŚiGW.

 

Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie były prezentowane na wystawach, m.in. Wizje zaginionych światów, Katastrofy przyrodnicze oraz Nasza Ziemia (wystawa plenerowa wielkoformatowych fotogramów prac plastycznych). Zamieszczane były również w kalendarzach, na pocztówkach i zakładkach do książek wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

2018 kg tkl logo 400Bogactwo zieleni, bujna, egzotyczna roślinność i bezlik żywego stworzenia – tak wyobrażamy sobie tropikalną dżunglę, a przed oczami pojawiają nam się obrazy rodem z Puszczy Amazońskiej lub obszarów równikowych Afryki. W Polsce takich miejsc nie znajdziemy, jednak... Czy nigdy ich tu nie było? Aby to sprawdzić cofnijmy się w czasie do karbonu (359–299 mln lat temu).

            Las karboński... Jest parno i gorąco. Przesycone wilgocią powietrze zdaje się stać w bezruchu. Pełno tu mokradeł i okresowych jeziorek – to wymarzone miejsca do rozrodu niezliczonej ilości owadów i wczesnych płazów. Wszędzie słychać brzęczenie karaczanów, szarańczaków i olbrzymich skrzydeł drapieżnych praważek patrolujących swoje powietrzne rewiry. W jego poszyciu też panuje spory ruch. Spotkać tu możemy przeróżne owady, termity i chrząszcze. Wśród leśnego runa czają się monstrualne pająki i skorpiony, buszuje podobna z wyglądu do współczesnego wija 2,5 metrowa artropleura.

            Całe to zamieszenie, zarówno w powietrzu jak i na ziemi, dramaty większe i mniejsze, polowania i ucieczki, odbywa się w cieniu gigantycznych roślin. One też muszą nieustannie toczyć walkę z naturalnymi wrogami roszczącymi sobie prawo do zajmowanych przestrzeni i źródeł substancji odżywczych oraz szalejącymi od czasu do czasu potężnymi huraganami. Jak zatem widać z powyższej opowieści, las karboński rządził się swoimi prawami. Był wbrew pozorom bardzo dynamicznym ekosystemem, miejscem wiecznego półmroku, katastrofalnych wydarzeń, śmierci i przede wszystkim... życia dla różnorodnych gatunków kopalnej flory i fauny, choć nie należało ono może do najłatwiejszych. Postarajcie się w swoich pracach – zarówno plastycznych jak i pisemnych, oddać klimat tego „zielonego świata”, odkryć jego tajemnice sprzed – bagatela, 300 milionów lat! Co by o nim nie mówić był po prostu piękny! Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU

Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

 

UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
22.05.2018 r., SOSNOWIEC

            Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Nie... Sprawozdanie z naszej przygody, podczas której młodzież ze szkół województwa śląskiego i opolskiego odkrywała „Tajemnice karbońskich lasów” rozpocząć należy nieco inaczej. Więc... Nie tak dawno temu, bo 22 maja 2018 r., i w nie tak bardzo odległej galaktyce – planeta Ziemia, miasto Sosnowiec; odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XIX Finału Regionalnego Konkursu Geologicznego organizowanego przez Oddział Górnośląski PIG-PIB w ramach Obchodów Dni Ziemi. Wzięło w nim udział 334 uczniów. Otrzymaliśmy 237 prac plastycznych oraz 97 pisemnych (etap I) – 73 ze szkół podstawowych (klasa VII) i gimnazjalnych / 24 ze szkół ponadgimnazjalnych. I choć zapewne miłośnicy statystyk zauważą, że w porównaniu z 2017 rokiem jest ich o prawie sześćdziesiąt mniej, to jednak poziom artystyczny i merytoryczny nadesłanych prac na XIX finał bije na głowę wszystkie poprzednie i pozostawia daleko w tyle o całe lata świetlne.

            Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo i takim okazał się w końcu być. Czekali na niego uczniowie i nauczyciele, czekaliśmy również my – organizatorzy imprezy. Pierwsi laureaci konkursu – uczestnicy części teoretycznej (etap II), stawili się w oddziale tuż po 10.00. Mieliśmy zatem okazję, żeby się lepiej poznać, porozmawiać i rozładować nieco nerwową atmosferę, która chciał – nie chciał, pojawiła się przed nadchodzącym nieuchronnie testem sprawdzającym wiedzę geologiczną. No właśnie... Test! Z perspektywy czasu śmiało można napisać – „Nie taki VADER straszny, jak go malują”. Zainteresowani wiedzą, o co chodzi. Uczniowie doskonale poradzili sobie z pytaniami i wykazali się wiedzą wychodzącą znacznie poza ramy programu nauczania geografii w szkołach. Gratulujemy i podziwiamy!

            Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu rozpoczęło się punktualnie o 12.15. W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB spotkali się wreszcie razem wszyscy laureaci imprezy – jej części plastycznej i teoretycznej. Dzięki niekonwencjonalnej prezentacji przygotowanej przez organizatorów finału, staraliśmy się utrzymać ich w napięciu i niepewności – oczywiście w pozytywnym tych słów znaczeniu. Stąd też emocje i radość, które towarzyszyły kolejnym, pojawiającym się na ekranie nazwiskom uczniów wyróżnionych i nagrodzonych. Po zakończeniu uroczystości spotkaliśmy się jeszcze w sali ekspozycyjnej na bankiecie „laureatów”.

            Uśmiechnięte twarze uczniów, dumni nauczyciele i piękna, słoneczna pogoda – to ostatnie wspomnienia, które kojarzyć nam się będą z XIX Finałem Regionalnym Konkursu Geologicznego „Tajemnice karbońskich lasów”. Jeszcze raz wszystkim gratulujemy, a za naszą reprezentację na finale ogólnopolskim w Gdańsku obiecujemy trzymać kciuki! Pamiętajcie, MOC jest i będzie z Wami zawsze!

Paweł Woźniak

 

SKŁAD JURY KONKURSU

Przewodniczący: dr hab. Włodzimierz MIZERSKI, prof. nadzw. PIG-PIB
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB w Warszawie

dr Jerzy B. PARUSEL
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

dr Janusz JURECZKA
Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

mgr Paweł WOŹNIAK
Oddział Górnośląski PIG-PIB

 

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – WYRÓŻNIENIA

Szymon MATUSZEWSKI, Szkoła Podstawowa nr 5, Chorzów
Zuzanna MORAWSKA, Szkoła Podstawowa nr 2, Koniecpol
Magdalena KOSAŁKA, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Anna STUGLIK, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Adrianna TRACZ, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Mazańcowice
Kacper BALA, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Rędziny
Aron STAŚ, Szkoła Podstawowa w Rogowie
Wiktoria PIEGZA, Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Rokitno Szlacheckie
Jagoda OLEJOK, Prywatna Szkoła Podstawowa ARKONA, Siemianowice Śląskie
Małgorzata WNUK, Szkoła Podstawowa nr 45, Sosnowiec

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – NAGRODY GŁÓWNE

III MIEJSCE: Amelia BRÓJ, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Opole
II MIEJSCE: Aleksandra DUBIEL, Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź
I MIEJSCE: Zofia PRZYŁAS, Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein, Lubliniec

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, SPVII i GIMNAZJUM

WYRÓŻNIENIE: Mateusz MIJALSKI, Szkoła Podstawowa nr 51, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Mateusz KRZAN, Szkoła Podstawowa nr 54, Katowice
WYRÓŻNIENIE: Tatiana PAPIERNIOK, ZSO im. T. Kościuszki, Mysłowice

MIEJSCE III: Izabela PIELORZ, Szkoła Podstawowa nr 2, Ozimek
MIEJSCE II: Julia TULIN, Szkoła Podstawowa nr 4, Mysłowice
MIEJSCE I: Małgorzata RYBOK, Szkoła Podstawowa nr 4, Mysłowice

CZĘŚĆ TEORETYCZNA, LICEUM i TECHNIKUM

WYRÓŻNIENIE: Nicol CHWASTEK, I Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec
WYRÓŻNIENIE: Karolina PAWLIK, IV Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec
WYRÓŻNIENIE: Beata SZCZOTKA, I Liceum Ogólnokształcące, Żywiec

MIEJSCE III: Damian PIELORZ, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE II: Tymoteusz WILK, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
MIEJSCE I: Martyna MICHALIK, II Liceum Ogólnokształcące, Tarnowskie Góry

PISZĄ O NAS:

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:

2018 xxvi dni ziemi logo

 

FINAŁ REGIONALNY KONKURSU – WAŻNE DATY:

06.04.2018 – termin nadsyłania prac konkursowych (część plastyczna i teoretyczna)

22.05.2018 – test oraz oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

05.06.2018 – finał ogólnopolski w Gdańsku

 

vader i prace 450

Niech MOC będzie z Wami!

 

2017 kg gbz logo 160GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI 2017

Ziemię w całej swojej krasie mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy na zdjęciu wykonanym z kosmosu przez załogę amerykańskiej misji Apollo 8. Widoczna na nim niebieskawa kula przykryta miejscami białymi wstęgami chmur, zrobiła spore wrażenie zarówno na astronautach jak i mieszkańcach naszego globu. Od tej pory przylgnęło do niej pewne określenie – „błękitna planeta”, które zakorzeniło się dość mocno w świadomości ludzi. Czy błękit, to jedyny, dominujący kolor Ziemi? Czy może nas ona jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście!

Ileż to razy patrzyliśmy oczarowani na okazy kryształów i minerałów, wystawione w muzealnych gablotach, czy też spotykane bezpośrednio w terenie? Ich wyjątkowe piękno przyciągało nasz wzrok kusząc swoimi różnorodnymi barwami. Ileż to razy staliśmy w zachwycie przed ścianami odsłoniętych przewodów wulkanicznych, kanionów, łańcuchów górskich, czy też klifów w których niesamowite wzory namalowała Matka Natura kolorowymi warstwami skał? Ile w końcu razy podziwiając rekonstrukcje i modele prehistorycznych mieszkańców Ziemi zaskoczeni byliśmy ich niekonwencjonalnym, pstrokatym ubarwieniem?

W ramach XVIII edycji konkursu proponujemy jego uczestnikom jeszcze jedną „ekspedycję w czasie i przestrzeni” – fascynującą podróż (choć tylko w wyobraźni) po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi. Mamy nadzieję, że każdy z Was dotrze w niesamowite miejsca pełne oszałamiających geologicznych barw zaklętych w świecie skał, minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Raporty ze swoich wypraw przyślijcie nam w formie prac plastycznych (młodzież ze szkół podstawowych) i pisemnych (młodzież ze szkół ponadpodstawowych) – patrz odpowiednie komunikaty. Życzymy miłej zabawy oraz sukcesu w konkursie!

Paweł Woźniak

 

HONOROWY PATRONAT – FINAŁ REGIONALNY KONKURSU

Polskie Towarzystwo Geologiczne Oddział Górnośląski

 Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych

 

Konkurs odbywa się w ramach XXV Dni Ziemi w Sosnowcu

 xxv dz logo

 

GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI 2017 – FINAŁ REGIONALNY

Szanowni Nauczyciele, drodzy Uczniowie

            Nasza geologiczna „ekspedycja w czasie i przestrzeni” po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi dobiegła końca. To była bardzo udana i pełna emocji wyprawa. Wzięło w niej udział 394 uczniów z całego niemal obszaru województw: śląskiego i opolskiego. Otrzymaliśmy 240 prac plastycznych (szkoły podstawowe) oraz 154 pisemnych w tym 88 ze szkół gimnazjalnych i 66 ze szkół ponadgimnazjalnych.

            Poziom nadesłanych prac plastycznych był bardzo wysoki, dlatego też Jury XVIII edycji konkursu miało o czym dyskutować. Wasza pomysłowość nie zna granic! A wydawało nam się, że po osiemnastu latach organizowania imprezy będzie ciężko nas czymś zaskoczyć. Z dużą więc przyjemnością przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia autorom prac, które w szczególny sposób potrafiły ukazać całą paletę geologicznych barw Ziemi, a także przemówić do wyobraźni i skłonić do refleksji. Przyznaliśmy jedno miejsce pierwsze, dwa równorzędne miejsca drugie, trzy równorzędne miejsca trzecie oraz dziesięć wyróżnień.

            Zakwalifikowanie się do etapu II części teoretycznej konkursu okazało się być w tym roku bardzo trudnym zadaniem. Z różnych przyczyn nie byliśmy w stanie zorganizować testu sprawdzającego wiedzę geologiczną dla większej grupy uczniów. W latach minionych pisało go zwykle około 50 osób. W roku bieżącym z pytaniami zmierzyło się zaledwie 6 – trzech uczniów szkół gimnazjalnych i 3 szkół ponadgimnazjalnych. Cóż. Never underestimate The Power of The Dark Side / Nigdy nie lekceważ potęgi Ciemnej Strony Mocy. Skoro jednym z głównych „architektów” konkursu był sam Mroczny Lord Vader można się wszystkiego spodziewać...

            Test odbył się 23 maja, godzinę przed ogłoszeniem wyników konkursu. Przebiegał bardzo spokojnie i miał „symboliczny” charakter – 15 pytań, odpowiedzi do wyboru, 20 minut. Może dlatego, że piszące go osoby już w tym momencie były właściwie laureatami miejsc I-III w odpowiednich kategoriach wiekowych. „Sprawdzian geologiczny” ustalił jedynie ich dokładną pozycję na podium. Ponadto Jury postanowiło wyróżnić po trzy prace pisemne (gimnazjum/szkoły ponadgimnazjalne) nadesłane przez uczniów na I etap konkursu.

            Z wszystkimi laureatami XVIII edycji konkursu spotkaliśmy się o godzinie 12.15. To właśnie wtedy rozpoczęło się ogłoszenie wyników całej imprezy. Mamy nadzieję, że zarówno przebieg uroczystości, jak i nagrody spodobały się i sprawiły radość przybyłym do Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB laureatom konkursu. To jednak do Was należy ostateczna ocena. Na koniec chcemy serdecznie podziękować każdemu uczniowi i nauczycielowi za udział w naszej geologicznej imprezie organizowanej w ramach obchodów Dni Ziemi. Zasłużyliście na najwyższe uznanie! Do zobaczenia za rok, podczas XIX finału konkursu. Niech Moc będzie z Wami. Zawsze!

Paweł Woźniak

WYNIKI

CZĘŚĆ PLASTYCZNA – SZKOŁY PODSTAWOWE
WYRÓŻNIENIA
Karolina SYCZ, Szkoła Podstawowa nr 4, Bielsko-Biała
Katarzyna BARTOSZEWSKA, Szkoła Podstawowa nr 10, Bielsko-Biała
Laura PŁOSZCZYCA, Szkoła Podstawowa nr 1, Bieruń
Kamila GORZKOWSKA, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Grabowej
Aleksandra DUDEK, Szkoła Podstawowa nr 14, Jaworzno
Milena PACZKOWSKA, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Prudnik
Aleksandra JAMRÓZ, Zespół Szkół w Siewierzu
Olimpia CZEKAJ, Szkoła Podstawowa nr 36, Sosnowiec
Weronika SKIBA, Szkoła Podstawowa nr 46, Sosnowiec
Szymon KNOPEK, Szkoła Podstawowa nr 11 w Tarnowskich Górach

III MIEJSCE
Nicole MAREK, Szkoła Podstawowa nr 28, Bytom
Julia KOSIŃSKA, Szkoła Podstawowa nr 7, Czeladź
Zuzanna MORAWSKA, Szkoła Podstawowa nr 2, Koniecpol

II MIEJSCE
Julia FRĄTCZAK, Szkoła Podstawowa nr 21, Bytom
Wiktor JANISZEWSKI, Szkoła Podstawowa nr 1, Mysłowice

I MIEJSCE
Amelia BRÓJ, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Opole

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA – SZKOŁY GIMNAZJALNE
WYRÓŻNIENIA ZA PRACĘ Z ETAPU I
Marcin PIWOWARCZYK, Zespół Szkół w Kłomnicach
Jakub RYCHLEWSKI, Zespół Szkół w Kłomnicach
Kinga SIDŁO, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. T. Kościuszki, Mysłowice

III MIEJSCE
Bartosz SCHMIDT, Gimnazjum nr 15, Katowice

II MIEJSCE
Maria KAJDAS, Gimnazjum nr 3, Chruszczobród

I MIEJSCE
Hubert SZYMAŃSKI, Gimnazjum Publiczne nr 3, Czechowice-Dziedzice

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
WYRÓŻNIENIA ZA PRACĘ Z ETAPU I
Karolina WARZECHA, I Liceum Ogólnokształcące, Mysłowice
Damian PIELORZ, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole
Wiktoria ZEGA, Technikum nr 2 CKZiU, Sosnowiec

III MIEJSCE
Jarosław BEŁZA, VI Liceum Ogólnokształcące, Sosnowiec

II MIEJSCE
Tymoteusz WILK, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, Opole

I MIEJSCE
Alicja KUŚPIK, I Liceum Ogólnokształcące, Katowice

 

FINAŁ OGÓLNOPOLSKI - WYNIKI REPREZENTACJI OG PIG-PIB

CZĘŚĆ PLASTYCZNA
Amelia BRÓJ - II miejsce w finale ogólnopolskim i V miejsce w finale polsko-litewskim

CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Hubert SZYMAŃSKI - III miejsce
Alicja KUŚPIK - I miejsce

 

SKŁAD JURY KONKURSU

Przewodniczący: dr hab. Włodzimierz MIZERSKI, prof. nadzw. PIG-PIB
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB w Warszawie

dr Jerzy B. PARUSEL
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

dr Janusz JURECZKA
Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

mgr Katarzyna STRZEMIŃSKA
Oddział Górnośląski PIG-PIB

mgr Paweł WOŹNIAK
Oddział Górnośląski PIG-PIB

 

SKŁAD KOMITETU ORGANIZACYJNEGO OG PIG-PIB

Przewodniczący: mgr Paweł WOŹNIAK

Sekretarz: mgr Katarzyna STRZEMIŃSKA

mgr Anita GRĘDYSA
mgr Paulina KOTLAREK
mgr inż. Anna STACHURA
mgr Robert FORMOWICZ
mgr inż. Michał ROLKA
mgr Marcin ZEMBAL

 

MATERIAŁY DO POBRANIA:   

 

 

PISZĄ O NAS:

 

 01 kdv dsc00264 480

 Niech Moc będzie z Wami!

2016 kg logo 160      Epoki lodowcowe występowały wielokrotnie w liczącej 4,5 miliarda lat geologicznej historii naszej planety. Ziemia w okowach lodu znajdowała się przynajmniej kilka razy w prekambrze, raz w ordowiku, późnym karbonie i permie, a także w plejstocenie. Nawet dzisiaj około 14% lądów zajmują lądolody lub obszary o zamarzniętym podłożu, a prawie 4% całej powierzchni oceanów wiąże cienka warstwa lodu, która ulega sezonowym wahaniom.
     Drodzy uczniowie! Tym razem proponujemy wyprawę w ekstremalne światy skute lodem, zarówno te odległe, jak i współczesne. Ubierzcie się ciepło – nie zapomnijcie zabrać czapek, szalików, rękawiczek i termosu z gorącą herbatą. To miejsca wyjątkowo niegościnne w których temperatury rzędu –40°C nie są niczym nadzwyczajnym.

2015 KG SEZ baner 03 160  Dzięki najstarszym skamieniałościom wiemy, że życie rozwija się na Ziemi od około 3,5 mld lat. W tak długim okresie czasu pojawiły się najdziwniejsze organizmy, które zasiedliły niegościnne nieraz i odludne zakamarki całej naszej planety. Wszystko zaczęło się w głębinach pradawnych mórz. Później skolonizowane zostały lądy, aż w końcu rozpoczął się nowy, śmiały eksperyment który całkowicie odmienił oblicze Ziemi – podbój przestworzy! To nie było łatwe zadanie skoro zaliczyli go nieliczni – tylko cztery linie ewolucyjne prowadzące do skrzydlatych owadów, gadów latających, ptaków i nietoperzy...