Wizyta Ambasadora Słowenii w Instytucie

flaga_sloweniaCelem spotkania było omówienie współpracy pomiędzy polskimi i słoweńskimi geologami w dziedzinie ochrony środowiska i eksploatacji zasobów naturalnych oraz przygotowań do planowanej na 28 maja wizyty w Państwowym Instytucie Geologicznym prezydentów Polski i Słowenii - Bronisława Komorowskiego i Danilo Türka.




Na zaproszenie dyrektora Jerzego Nawrockiego w dniu 24 maja br. Instytut odwiedził Ambasador Republiki Słowenii w Polsce, Jego Ekscelencja Marjan Šetinc. Celem spotkania było omówienie spraw bieżących i planów zacieśnienia współpracy pomiędzy Instytutem i jego odpowiednikami ze Słowenii w zakresie szeroko pojętej geologii. Gospodarzem spotkania był dyrektor PIG-PIB prof. Jerzy Nawrocki, a w rozmowach udział wzięli dyrektor ds. naukowych PIG-PIB Grzegorz Pieńkowski, dyrektor ds. Państwowej Służby Geologicznej Marek Graniczny oraz Wojciech Brochwicz-Lewiński z Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.


maj-2011-009_210pxNajgorętszym tematem były ostatnie kwestie techniczne związane z przygotowaniami do otwarcia przez Prezydentów Polski i Słowenii skweru Słoweńskiego, które odbędzie się w dniu 28 maja br. Uroczystość nadania nazwy skwerowi mieszczącemu się przy rogu ul. Wiśniowej i Komedy jest dla nas wyjątkowo istotna, gdyż w jej programie znalazło się przyjęcie dla uczestników ceremonii zorganizowane w gmachu Muzeum Geologicznego, połączone oczywiście ze zwiedzaniem ekspozycji. Tym samym Instytut po raz drugi w historii i to w odstępie 10 dni! ma szansę gościć w swoich progach Prezydenta RP (patrz Prezydent Bronisław Komorowski w Państwowym Instytucie Geologicznym), a po raz pierwszy – być miejscem spotkania dwóch prezydentów! W opinii JE Ambasadora Šetinc może to być początek długiej serii takich wydarzeń, więc Instytutowi należą się gratulacje za świetną renowację reprezentacyjnych wnętrz - Sali Spotkań Rady Naukowej PIG-PIB i Czytelni Bibliotecznej oraz sal konferencyjnych w gmachu Muzeum Geologicznego.


Dalsza część spotkania została poświęcona omówieniu dotychczasowych kontaktów i planów zacieśnienia współpracy pomiędzy Instytutem i jego odpowiednikami ze Słowenii w zakresie szeroko pojętej geologii. Dotyczyło to zwłaszcza tematów objętych przez Pakiet Klimatyczny UE, włącznie z CCS, oczywiście gazu łupkowego i ropy łupkowej, zrównoważonej eksploatacji i ochrony wód podziemnych oraz złóż surowców mineralnych. Sporo uwagi poświęciły obie strony geoparkom i geoturystyce jako nowej dziedzinie gospodarki, a zarazem świetnemu narzędziu popularyzacji nauk o Ziemi.

Na zakończenie spotkania dyrektor Instytutu zaprosił JE Ambasadora Šetinc do udziału we wrześniowym spotkaniu EuroGeoSurveys w Warszawie, na którym nie zabraknie silnej reprezentacji naszych przyjaciół ze Służby Geologicznej Słowenii, z Marko Komacem na czele.



Wojciech Brochwicz-Lewiński