Bukowina Tatrzańska: rozmowy o współpracy polsko-słowackiej


Z naszym południowym sąsiadem – Słowacką Służbą Geologiczną im. Dionýza Štúra (SGUDS) - współpracujemy od wielu lat. Tematem wspólnych projektów jest problematyka badań geologicznych, hydrogeologicznych, geośrodowiskowych i prac kartograficznych, głównie w obszarach przygranicznych.

Niecały rok temu zostało podpisane w Bratysławie bezterminowe porozumienie między ministerstwami środowiska Słowacji i Polski o współpracy w dziedzinie geologii. Zakres współpracy, określony w tym porozumieniu, obejmuje badania geofizyczne, geochemiczne, monitoring środowiskowy obszarów przygranicznych, badania wód podziemnych oraz kartografię geologiczną. Jednostki organizacyjne po obu stronach granicy prowadzą współpracę na podstawie uzgodnionych między sobą szczegółowych programów, uwzględniających zakres przedstawiony w ministerialnym porozumieniu. Współpraca pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym, wykonującym w Polsce zadania państwowej służby geologicznej, a Słowacką Służbą Geologiczną jest oparta na dwustronnej umowie o współpracy naukowej w latach 2008- 2013.

Przedstawiciele dyrekcji SGUDS i PIG-PIB spotkali się w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 18-20 czerwca br. w celu podsumowania bieżących projektów współpracy i określenia priorytetowej dla obu stron tematyki badawczej w najbliższych trzech latach.

Image
Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania podziemnych instalacji termy. Od lewej: prezes  zarządu „Terma Bukowina Tatrzańska”  Piotr Kuchta,  Alena Klukanova,  Ľubomír Hraško, Ludo Kucharič, Jerzy Nawrocki, Marek Graniczny, Ilona Smietańska.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony słowackiej: dyrektor Ľubomír Hraško, z-ca dyrektora Alena Klukanova i Ludo Kucharič, odpowiedzialny za współpracę zagraniczną. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentowali: dyrektor Jerzy Nawrocki, z-ca dyrektora Marek Graniczny, dyrektor Oddziału Karpackiego PIG-PIB Józef Chowaniec i kierownik samodzielnej sekcji współpracy z zagranicą Ilona Śmietańska.

Obecnie głównym projektem współpracy ze Słowacką Służbą Geologiczną jest Szczegółowa mapa geologiczna Tatr 1:10 000 (SMGT), realizowana od 2006 roku, z planowanym zakończeniem w 2014 r. Tematami ożywionej i konstruktywnej dyskusji w Bukowinie Tatrzańskiej były zagadnienia metodyki badań laboratoryjnych i ocena możliwości współpracy w tym zakresie, monitoring geozagrożeń (karpackie osuwiska), wody termalne i mineralne w strefie przygranicznej, geoturystyka i projekt przygranicznego geoparku na obszarze na wschód od Tatr, anomalie geochemiczne i badania geochemiczne fliszu Karpat Zachodnich, reambulacja przygranicznych arkuszy map geologicznych oraz udostępnianie informacji geologicznej on-line.

Uzgodniono, że w najbliższych kilkunastu miesiącach współpraca będzie koncentrowała się na następujących działaniach i problematyce badawczej:

  • wymiana doświadczeń i szkolenia w zakresie metodyki i technik badawczych (mikrosonda, badania izotopowe, badania paleomagnetyczne);
  • opracowanie projektu przygranicznego geoparku „Spisz”;
  • analiza systemów zasilania i przepływów wód termalnych i mineralnych na podstawie znaczników środowiskowych;
  • korelacja anomalii geochemicznych, występujących w strefie przygranicznej na odcinku Cieszyn-Zwardoń;
  • metodyka monitoringu osuwisk – bieżąca wymiana informacji i doświadczeń.


Atrakcyjnym, a zarazem „geologicznym” punktem programu spotkania była wizyta w termach w Bukowinie Tatrzańskiej, które zostały oddane do użytku kilka lat temu. Woda termalna pochodzi z otworu wiertniczego Bukowina Tatrzańska PIG/PNIG-1, z głębokości 2400 m i ma temperaturę na powierzchni 64,5o C. Otwór był nadzorowany i udokumentowany przez Oddział Karpacki PIG.

Image
Aquapark w Bukowinie Tatrzańskiej

Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej zakończono podpisaniem przez dyrektora Jerzego Nawrockiego i dyrektora Ľubomír Hraško aneksu do umowy o współpracy naukowej pomiędzy PIG-PIB i SGUDS, określającego tematykę współpracy w latach 2010-2012.

Image
Tradycyjny shake hand po podpisaniu umowy: z lewej dyr. Ľubomír Hraško, z prawej dyr. Jerzy Nawrocki

Na podkreślenie zasługuje fakt, że spotkanie przebiegało w bardzo miłej, przyjacielskiej atmosferze. Mamy wszak nie tylko wspólną granicę, ale i wiele podobnych problemów badawczych, a i język naszych południowych sąsiadów brzmi dla nas bardzo swojsko. Przekształcając znane przysłowie można rzec, że i „Polak-Słowak, dwa bratanki”…

Ilona Śmietańska
fot. Ilona Śmietańska, Józef Chowaniec