PIG-PIB na Kongresie GIS

Ponad 600 osób wzięło udział w Kongresie GIS zorganizowanym przez firmę Esri Polska Sp. z o.o., w dniach 24-25 października 2017 r., w Serocku. Było to spotkanie specjalistów systemów informacji przestrzennej, podsumowujące dokonania pięcioletniego okresu, jaki minął od poprzedniego Kongresu. Swoje osiągnięcia zaprezentowali tam również eksperci z PIG-PIB.

Kongresy GIS są świetną okazją do spotkania praktyków z różnych dziedzin życia gospodarczego, administracyjnego i naukowego. Takie interdyscyplinarne imprezy pozwalają szerzej spojrzeć na możliwości zastosowań narzędzi GIS we współczesnym świecie. Motto Kongresu: „W drodze do georewolucji” jasno wskazuje na ogromny, wręcz przełomowy wzrost znaczenia systemów informacji przestrzennej w nadchodzących latach.

W ciągu dwóch dni prelekcji i wykładów eksperci Esri oraz autorytety świata biznesu przestawili najnowsze rozwiązania i narzędzia z zakresu GIS, oraz inspirujące przykłady ich praktycznych zastosowań w Polsce i na Świecie. Również pracownicy PIG-PIG zaprezentowali swoje osiągnięcia ostatniego okresu.

W sesji plenarnej, Wojciech Paciura z PIG-PIB zaprezentował mobilną aplikację mapową GeoLOG. Szczególną okazją do tego było niedawne, produkcyjne wdrożenie jej najnowszej wersji. Oprócz prezentacji możliwości samej aplikacji, uczestnicy Kongresu zostali zapoznani z zasobami geologicznych danych PIG-PIB zgromadzonymi w Centralnej Bazie Danych Geologicznych, do których łatwy dostęp zapewnia właśnie aplikacja GeoLOG.

Wojciech Paciura prezentuje możliwości aplikacji GeoLog. Podczas wystąpień wykorzystywano nowoczesne technologie prezentacji.

W sesji tematycznej poświęconej środowisku, Krzysztof Majer z PIG-PIB zaprezentował wykorzystanie narzędzi Esri Map Production wdrożonych do procesu tworzenia geologiczno-inżynierskich opracowań kartograficznych. Zaimplementowanie tego narzędzia w Bazie Danych Geologii Inżynierskiej do produkcji atlasów geologiczno-inżynierskich aglomeracji było przełomowym wydarzeniem. Od tej pory tworzenie seryjnych opracowań kartograficznych w PIG-PIB może być prowadzone nowoczesnymi, bardzo przyspieszającymi cały proces publikacji map metodami.

Krzysztof Majer podczas prezentacji.

Obie prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, co potwierdzały rozmowy kuluarowe z użytkownikami korzystającymi z szerokiego dostępu do informacji geologicznej.

Tekst: Wojciech Paciura

Zdjęcia: Kamila Andrzejewska-Kubrak, Marta Sołomacha, Monika Szabłowska

Strona www: kongresgis2017.pl