Programy finansujące badania - szansa dla innowacyjnych naukowców w PIG-PIB

W siedzibie PIG-PIB w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone uruchomionym lub sygnalizowanym programom wspierającym politykę surowcową.

Bez finansowania badań naukowych nie jest możliwe wdrażanie innowacyjnych pomysłów. Wsparcie powinno obejmować wszystkie etapy projektu: od koncepcji naukowej, poprzez badania, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów lub technologii. Geolodzy także mogą skorzystać z szansy na dofinansowanie swoich badań, szczególnie w zakresie tworzonej właśnie polityki surowcowej państwa.

Podczas spotkania zorganizowanego 11 kwietnia br. w Państwowym Instytucie Geologicznym o potrzebie polityki surowcowej w Polsce i UE opowiadał Henryk Karaś z Centrum Transferu Technologii PIG-PIB. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej kraje członkowskie UE powinny określić listę surowców strategicznych, ważnych dla gospodarki oraz opracować zintegrowany program bezpieczeństwa surowcowego. - Przed nami jest duża szansa, bo pojawią się nowe programy unijne i krajowe. Ponadto, pracownicy powinni angażować się w programy regionalne i współpracę z samorządami – przekonywał Henryk Karaś.

O potrzebie polityki surowcowej w Polsce i UE

  pdf Prezentacja Henryka Karasia "O potrzebie polityki surowcowej w Polsce i UE"
(2.98 MB)

Wsparcie dla badań związanych z gospodarką surowcową oferuje obecnie kilka programów: od 7 Programu Ramowego, poprzez Program Horyzont 2020, aż do 9 Programu Ramowego. Surowce w Programie Horyzont 2020 omówiła dr Magdalena Głogowska, koordynator z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów badawczych UE. Horyzont 2020 to program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji. Konkursy dedykowane surowcom mineralnym znajdują się głównie w obszarze „Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce”.

Prezentacja Magdaleny Głogowskiej "Surowce w programie Horyzont 2020"

  pdf Prezentacja dr Magdaleny Głogowskiej "Surowce w programie Horyzont 2020" (2.05 MB)

W kolejnym wystąpieniu Henryk Karaś zaprezentował „Mapę drogową gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ)”. W podejściu GOZ, jeżeli odpad już powstanie, powinien być traktowany jako surowiec wtórny i być wykorzystany do ponownej produkcji. W takim podejściu jest duża szansa dla wykorzystania potencjału badawczo-naukowego PIG-PIB. Planowane są na przykład działania rozwojowe dotyczące substytutów dla surowców pierwotnych czy wykonanie analizy potencjału oraz wykonalności otwierania hałd odpadów przemysłowych (np. odpadów wydobywczych). W takich działaniach Państwowy Instytut Geologiczny posiada już odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Mapa drogowa transformacji w GOZ

  pdf Prezentacja Henryka Karasia "Mapa drogowa transformacji w GOZ"
(928 KB)

- Otoczenie się zmienia więc i my musimy się do niego dostosować. Poszukujmy różnorodnych form współpracy – podsumował spotkanie prof. dr hab. inż. Przemysław Borkowski, zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju. Zachęcał tym samym do zgłaszania własnych inicjatyw i pomysłów badawczych, a przede wszystkim do składania wniosków w konkursach oferujących dofinansowanie badań.

 

Prezentacje ze spotkania

  pdf Prezentacja Henryka Karasia "O potrzebie polityki surowcowej w Polsce i UE" (2.98 MB)

  pdf Prezentacja dr Magdaleny Głogowskiej "Surowce w programie Horyzont 2020" (2.05 MB)

  pdf Prezentacja Henryka Karasia "Mapa drogowa transformacji w GOZ" (928 KB)

  pdf Prezentacja "POLSKIE RE - SUROWCE. Program flagowy" (2.03 MB)

  pdf List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący uzupełnienia listy programów flagowych w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju od program flagowy "Polskie Re-Surowce" (1.00 MB)