Relacja z XXIV Konferencji „Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie”

Kamień naturalny wykorzystywany jest w budownictwie, architekturze i sztuce, kształtując otaczającą nas przestrzeń. Rodzaj użytego materiału skalnego determinują lokalne warunki geologiczne oraz możliwości logistyczne i ekonomiczne ich importu. Sposób wykorzystania kamienia naturalnego zależy również od właściwości fizycznych i mechanicznych materiału, jego trwałości i możliwości obróbki. Właściwości surowców skalnych i ich różnorodne wykorzystanie to główne zagadnienia zaprezentowane podczas XXIV interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Kamień w złożu, architekturze i krajobrazie”. Wydarzenie miało miejsce 20 kwietnia 2018 r. podczas organizowanych przez Targi Kielce Ogólnopolskich Targów Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM.

Konferencja zorganizowana została przez Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB oraz Targi Kielce. Wzięło w niej udział 40 osób, reprezentujących różne instytucje i firmy związane z geologią i budownictwem. Podczas konferencji wygłoszono 7 referatów.

Konferencję otworzył doktor inż. Marcin Kos, Zastępca Dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach

Konferencję otworzył dr inż. Marcin Kos, Zastępca Dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Kielcach

Wykorzystanie lokalnego kamienia w budownictwie sakralnym i użytkowym Sycylii było tematem pierwszego wystąpienia, przygotowanego przez mgr. Michała Ruszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z prof. dr hab. Janiną Wiszniewską z PIG-PIB w Warszawie. Ten sam zespół autorów przygotował także referat o kamieniarce XII-wiecznej kolegiaty w Łowiczu, nazywanej „Mazowieckim Wawelem”, a będącej miejscem spoczynku prymasów Polski i arcybiskupów gnieźnieńskich.

Następne wystąpienia zostały przygotowane przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dotyczyły zmian mechanicznych właściwości skał krystalicznych spowodowanych termiczną obróbką ich powierzchni przy zastosowaniu metody płomieniowania (dr hab. Marek Rembiś i mgr inż. Andrzej Dubiniewicz) oraz wykorzystania wapieni górnojurarskich w wybranych budowlach Krakowa, począwszy od IX w po czasy współczesne (dr hab. inż. Jan Bromowicz prof. AGH).

Dr inż. Zbigniew Złonkiewicz z Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB w Kielcach scharakteryzował piaskowce żarnowskie z dolnojurajskiej formacji ostrowieckiej pod kątem ich przydatności w budownictwie (współautor: dr inż. Katarzyna Guzik z ISGSMiE PAN w Krakowie). W kolejnym swoim wystąpieniu (razem z dr Anną Mader z Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB) przedstawił wykorzystanie surowców skalnych w XVII-wiecznym zespole klasztorno-kościelnym na Karczówce w Kielcach.

Dr inż. Zbigniew Złonkiewicz przedstawił wykorzystanie surowców skalnych w zespole klasztorno-kościelnym z XVII w. na Karczówce w Kielcach

Dr inż. Zbigniew Złonkiewicz z PIG-PIB omawia wykorzystanie surowców skalnych

Na zakończenie sesji referatowej dr Anna Mader przedstawiła krajobrazowe i kulturowe aspekty skałek piaskowcowych w dolinie Kamiennej (współautor: dr inż. Jan Urban z Instytutu Ochrony Przyrody PAN). Po wygłoszonych referatach odbyła się dyskusja.

Dr Anna Mader podczas prezentacji o kulturowych i krajobrazowych aspektach skałek piaskowcowych

Dr Anna Mader z PIG-PIB podczas prezentacji o krajobrazowych i kulturowych aspektach skałek piaskowcowych

Konferencję poprowadził doktor hab. Marek Rembiś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Konferencję poprowadził doktor hab. Marek Rembiś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Kolejna, XXV jubileuszowa edycja konferencji planowana jest w przyszłym roku.

Tekst: Anna Fijałkowska-Mader, Ewelina Bąk, Anita Starzycka
Zdjęcia: Ewelina Bąk

 

logotyp 05Konferencja została zorganizowana w ramach tematu: Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej, sfinansowanego ze środków NFOŚiGW.