Geologia dla najmłodszych (i trochę starszych) w PIG-PIB

Czasami zaczyna się od kamyczka znalezionego na plaży. Intrygujący kształt i kolor są inspiracją do szukania odpowiedzi: skąd się tutaj wziął? Innych zaczarowały wielkie, prehistoryczne gady – dinozaury, które uwielbiamy oglądać z dreszczykiem emocji. Tak, geologia jest fascynująca i na dodatek otacza nas ze wszystkich stron. A najbardziej ciekawe są dzieci. Potrafimy sprostać temu wyzwaniu.

W popularyzacji wiedzy geologicznej przoduje Muzeum Geologiczne PIG-PIB, które jest jednym z największych muzeów przyrodniczych w Polsce pod względem wielkości zgromadzonych zbiorów i liczby prezentowanych okazów. Ważną rolę w edukacji geologicznej odgrywają też: Biblioteka PIG-PIB, Dział Wydawnictw oraz wszystkie oddziały regionalne PIG-PIB.

dsc08784

Dinozaur Dyzio, którego śmiało możemy nazwać ambasadorem Muzeum Geologicznego

Instytut prowadzi działalność wydawniczą skierowaną do szkół i placówek dydaktycznych oraz szerokiego grona odbiorców. Muzeum Geologiczne ma w swojej ofercie wiele folderów popularnonaukowych opisujących historię geologiczną wybranych rejonów naszego kraju (np. "Jak powstały Tatry") lub wybrane, interesujące zagadnienia (np. "Muszle polskich plaż", "Jak to jest być karbońską rośliną", "Białe złoto"). W mniejszym formacie wydawane są foldery o wymarłych zwierzętach, np. o nosorożcu włochatym, mamucie wielkim lub ichtiozaurze, zakładki do książek z tabelą stratygraficzną oraz tematyczne serie naklejek. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowana została również książka „Oblicza Ziemi”, która w zwięzły i prosty sposób przybliża im zróżnicowane zagadnienia geologiczne oraz seria wydawnicza „Historia Ziemi”, która pozwala najbardziej zainteresowanym poznać historię geologiczną naszej planety. W ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest kontynuacja serii oraz rozpoczęcie nowej, skierowanej szczególnie do dzieci. Wiele z tych pozycji możecie nabyć w naszym sklepie internetowym.

dewon

Seria "Historia Ziemi"

Nieco starszych miłośników geologii zapraszamy do geocachingu – międzynarodowej gry terenowej, będącej połączeniem turystyki z marszem na orientację z użyciem odbiorników GPS (choć my wolimy określenie: poszukiwanie skarbów). Głównym celem zabawy jest odnalezienie skrytki („kesza” – Geocache’a), schowanej przez innego uczestnika tej gry. W 2014 roku Instytut stał się oficjalnym, drugim na świecie po Geological Society of America, patronem merytorycznym programu EarthCache. Od tej pory większość zakładanych w kraju geologicznych skrytek wykorzystuje wyniki badań naukowych prowadzonych przez pracowników Instytutu. Posiadamy również własny profil (PIG_PIB) i kilkadziesiąt założonych skrytek typu EarthCache.

A najlepiej - sami przekonajcie się, jak fascynująca jest historia Ziemi i ile tajemnic skrywa jeszcze geologia!