„RzeczpospoCzyta” - Noc Bibliotek w PIG-PIB

W sobotę 9 czerwca odbyła się IV ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji akcji to: RzeczpospoCzyta, a okazją jest 100 lecie niepodleglości. Biblioteka Geologiczna Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB z sukcesem zadebiutowała w tym wydarzeniu. Wnętrze Czytelni oraz bardzo liczny i ciekawy księgozbiór zrobiły na przybyłych Gościach ogromne wrażenie.

Była to noc pełna atrakcji, która rozpoczęła się wspólnym czytaniem książek dla dzieci o tematyce geologicznej. Goście wysłuchali również wykładu Pani Bożeny Lisowskiej o historii Biblioteki Geologicznej. Zwiedzili Magazyn książek i czasopism oraz wzięli udział w konkursie biblioteczno-geologicznym. Pytania konkursowe były tak skonstruowane, aby utrwalić wiedzę o historii Instytutu, pogłębić umiejętności wyszukiwania informacji z publikacji oraz korzystania z katalogu kartkowego. Poprawne odpowiedzi nagrodzono książkami.

biblioteka1

Wnętrze Biblioteki Geologicznej robi wrażenie na  każdym zwiedzającym. W takim otoczeniu lektura książek to wyjątkowa przyjemność

Przez całą Noc zwiedzający mogli oglądać "białe kruki" z zasobów Biblioteki. Trzymanie w rękach (w bawełnianych rękawiczkach) ponad 300 – letniej książki, dostarczało gościom wielu emocji. Nad bezpieczeństwem starodruków czuwał Pan Sławomir Antolak.

noc bilbiotek1

Goście zwiedzali rozświetlone wnętrza Muzeum Geologicznego, które o tej porze przyjęło klimat tajemniczości i przytulności zarazem

Zainteresowaniem cieszył się również wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. "Otwornice", z tomiku „Tutaj”, wydanego w 2009 r.:

"No cóż, na przykład takie otwornice.
Żyły tutaj, bo były, a były, bo żyły.
Jak mogły, skoro mogły i jak potrafiły.
W liczbie mnogiej, bo mnogiej,
choć każda z osobna,
we własnej, bo we własnej
wapiennej skorupce.
Warstwami, bo warstwami
czas je potem streszczał,
nie wdając się w szczegóły,
bo w szczegółach litość.
(..)"

Smaku dodawała możliwość oglądania otwornic pod binokularem. Ciekawostką jest, że jeden z gatunków otwornic nazwano Cyrea szymborska, właśnie na cześć naszej Noblistki.

"Noc Bibliotek" to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Autor: Agata Zgorzelska, Anita Starzycka

 

logotyp 05

IV ogólnopolska akcja Noc Bibliotek w PIG-PIB została zorganizowana w ramach tematu: Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej oraz sfinansowana ze środków NFOŚiGW