Finały konkursu "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"

W dniach od 4 do 6 czerwca odbywały się finały XIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Finały niezwykłe, ponieważ po raz pierwszy w pełnej wersji zorganizowane poza siedzibą Muzeum Geologicznego. Wraz z finalistami i ich opiekunami zawitaliśmy do Oddziału Geologii Morza w Gdańsku-Oliwie, dobrze znanego uczestnikom z województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Pierwszy dzień przeznaczony został przede wszystkim na dojazd oraz wypoczynek przed turniejami. Późnym popołudniem uczestnicy mogli zwiedzić Oliwę z przewodnikiem. Główna część finałów rozpoczęła się drugiego dnia. We wtorek uczniowie starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w testach wiedzy geologicznej. Ich zmaganiom przyglądali się nie tylko opiekunowie, ale również przedstawiciele wyższych uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego (fundatora indeksów) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (patrona konkursu). W tym samym czasie uczestnicy konkursu plastycznego przygotowywali pracę plastyczna na konkurs o nagrodę publiczności. W tym roku ich zadaniem było wykonanie modelu dinozaura Dyzia z gliny rzeźbiarskiej.

mizerski

Profesor Włodzimierz Mizerski wita zgromadzonych uczestników i pozostałych gości

nasza ziemia2

Finałowe zmagania

Po zakończonych turniejach przyszedł czas na chwilę oddechu przy kawie i słodkim poczęstunku, wymianę wrażeń po zmaganiach turniejowych oraz na oddanie swojego głosu w konkursie na nagrodę publiczności. Następnie odbyła się najprzyjemniejsza część uroczystości, a więc wręczenie nagród we wszystkich kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zajęła Paulina Rola ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku, reprezentująca Oddział Geologii Morza. W turniejach wiedzy na poziomie starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów zwyciężyła Klaudia Szydłowska z Gimnazjum przy XXX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, reprezentująca Muzeum Geologiczne. Na poziomie szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się Bogusz Kulus z I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie, reprezentujący Oddział Dolnośląski.

nasza ziemia3

Najprzyjemniejsza część konkursu - wręczanie nagród

Po zakończeniu części oficjalnej goście zaproszeni zostali na ciepły poczęstunek, podczas którego mogli wysłucha wykładu o formach polodowcowych rejonu Kaszub, a następnie udali się na wycieczkę wzdłuż Klifu Orłowskiego, którą poprowadził Leszek Jurys. Finały zakończyły się wspólna kolacja przy ognisku.

nasza ziemia7

Wycieczka brzegiem morza

Tekst: Marlena Świło
Zdjęcia: Katarzyna Zboińska