Szkolimy się w udostępnianiu danych oceanograficznych

W dniach 20-27 czerwca 2018 w Ostendzie w Belgii odbyły się pierwsze warsztaty zorganizowane w ramach projektu SeaDataCloud (1st SeaDatCloud training workshop). Warsztaty zostały zorganizowane w siedzibie UNESCO/IOC Project Office for IODE, a głównym organizatorem był RBINS (Royal Belgian Institute of Natural Sciences), członek konsorcjum SeaDataNet.


SeaDataNet jest siecią centrów i ośrodków badawczych udostępniających szeroko pojęte dane oceanograficzne. Aktualnie sieć SeaDataNet łączy ponad 100 centrów i ośrodków baz danych z ponad 30-tu państw w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB stał się członkiem sieci SeaDataNet poprzez udział w projekcie Geo-Seas, którego celem było stworzenie e-infrastruktury udostępniającej morskie dane i metadane geologiczne i geofizyczne.

W warsztatach podczas dwóch trzydniowych sesji udział wzięło łącznie 115 osób z 31 krajów. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB reprezentowała mgr Izabella Sadowa z Programu Geologicznych Baz Danych. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był aplikacji ODV (Ocean Data View) i danym biologicznym. Podczas drugiego dnia uczestniczy zapoznali się ze zmianami na portalu umożliwiającym wyszukiwanie oraz zamawianie danych oceanograficznych oraz zmianami w organizacji dostarczania danych do portalu. Ostatni dzień poświęcony był narzędziom SeaDataNet używanym w procesie przygotowania i udostępniani danych i metadanych oceanograficznych (Nemo, Octopus, Mikado).

session 1 group picture

Uczestnicy warsztatów 1st SeaDatCloud training workshop w Ostendzie

Celem warsztatów było rozpoczęcie procesu przygotowania partnerów projektu SedaDataCloud i instytucji powiązanych do zaimplementowania zmian w procesie dostarczanie danych i metadanych do zmodernizowanego systemu, który docelowo ma ruszyć w styczniu 2019 roku.

img 20180627 082851a

Port w Ostendzie

Tekst: Izabella Sadowa
Zdjęcia: Izabella Sadowa, www.seadatanet.org