Nasz dilofozaur Dyzio skończył 21 lat!

Dilofozaur Dyzio „urodził” się we wrześniu 1997 roku i swój debiut miał podczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie. Na co dzień mieszka w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB witając gości na sali głównej oraz dzielnie pomagając w prowadzeniu zajęć. W zeszłym roku, z okazji okrągłego jubileuszu, postanowiliśmy wyprawić mu huczne urodziny. Przybyło wówczas 600 gości, a impreza tak się wszystkim – z Dyziem włącznie – spodobała, że postanowiliśmy ją powtórzyć i ponownie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego świętowania!


Aura 24 września wprawdzie nie sprzyjała, ale nie odstraszyło to urodzinowych gości, którzy licznie przybyli złożyć jubilatowi życzenia. Specjalnie dla nich, razem z Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN oraz firmą MImi przygotowaliśmy dla gości liczne atrakcje.

dyzio urodziny4

Co tam deszcz i chłód! Przy tylu atrakcjach każda aura jest dobra

Na stoiskach Muzeum usytuowanych na zewnątrz oraz na sali głównej uczestnicy mogli zmierzyć się z licznymi konkursami oraz wziąć udział w warsztatach. Najmłodsi mogli spróbować szczęścia poszukując skamieniałości podczas mini wykopalisk oraz w zajęciach plastycznych, podczas których własnoręcznie tworzyli urodzinową kartkę dla Dyzia, medal z gliny z odciśniętą podobizną jubilata, całą jego sylwetkę z papieru origami oraz wykonać gipsowe odlewy jego tropów. Nieco starsi uczestnicy zabawy mogli wykazać się wiedzą rozpoznając skamieniałości oraz skały i minerały, a także rozwiązać geologiczne konkursy i rebusy, jak również odpowiadać na pytania wylosowane w kole fortuny. Za wszystkie dobrze wykonane zadania otrzymywali pieczątki na specjalnym formularzu, a za zebranie wszystkich otrzymywali cenne nagrody.

dyzio urodziny2

Gry i zabawy dla najmłodszych cieszyły się ogromnym powodzeniem

Niezależnie, na sali wystawowej trwała gra muzealna, w której uczestnicy poznawali ewolucję roślin na Ziemi. Wędrując po kolejnych okresach geologicznych i śledząc zmiany ewolucyjne poszukiwali literek, które zebrane razem tworzyły hasło. Wszystkie poprawnie wypełnione karty pracy brały udział w dwóch losowaniach nagród.

Z kolei w sali wykładowej o godzinie 14:00 można było wysłuchać bardzo ciekawego wykładu o zastosowaniu agatów w sztuce, który wygłosił dr inż. Jan Rzymełka z PIG-PIB.

Oprócz Muzeum Geologicznego PIG-PIB w urodzinach wzięły również inne instytucje oraz firmy. Muzeum Ewolucji PAN przygotowało pokaz preparowania skamieniałości. Odwiedzający mieli okazję poznać różne metody zabezpieczania oraz preparowania skamieniałości oraz samemu spróbować tej wymagającej precyzji sztuki. Oprócz tego mogli dowiedzieć się gdzie w Polsce prowadzone są obecnie prace wykopaliskowe i jak wygląda codzienne życie i praca podczas prac terenowych.

dyzio urodziny5

Wszystko o skamieniałościach

Muzeum Ziemi PAN przygotowało piękną wystawę mioceńskiej flory, która była doskonałym uzupełnieniem gry muzealnej. To tam goście mogli dowiedzieć się więcej o roślinach, które rosły przed milionami lat na obecnych ziemiach polskich.

Wydział Geologii UW przygotował interesujące warsztaty plastyczne, w których chętnie brali udział najmłodsi. Mogli oni wykonać obrazki z drobnych ziarenek bursztynu oraz zawieszki z kolorowych koralików.

Muzealny sklepik, firma MImi, przygotowała nie lada atrakcję dla wszystkich: Szkołę Płukania Złota, w której po przejściu odpowiedniego szkolenia z obsługi specjalnych mis do płukania otrzymywali certyfikaty. Mimo niskiej temperatury panującej na zewnątrz goście wybrali złote grudki co do ziarenka.

dyzio urodziny6

Gościom udzieliła się prawdziwa gorączka złota

Obowiązkowym punktem imprezy było oczywiście zdmuchnięcie świeczek na urodzinowym torcie, które miało miejsce punktualnie o godzinie 12:00.

dyzio urodziny7

Dyzio w całej okazałości - jeszcze przed przybyciem gości

Jednak największą uwagą cieszył się zaproszony przez Dyzia jego kuzyn, tyranozaur, który co jakiś czas wychodził do urodzinowych gości, aby wspólnie z nimi świętować. Spotkanie z nim wymagało silnych nerwów i wielkiej odwagi, ale tych cech na pewno nie brakowało naszym gościom, gdyż dinozaur nie mógł opędzić się nie tylko od dzieci ale i samych dorosłych!

dyzio urodziny3

Plotki o krwiożerczej naturze tyranozaura okazały się mocno przesadzone

Pomimo siąpającego deszczu i niskiej temperatury frekwencja zdecydowanie dopisała. Na urodzinach pojawiło się około 2000 gości (!), którzy chętnie brali udział w warsztatach i grach oraz zwiedzali nasze muzeum. Przyjęcie urodzinowe zdecydowanie się udało i już dziś zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas w przyszłym roku, na 22-gie urodziny dinozaura Dyzia!

dyzio urodziny1

Na urodzinach Dyzia zjawiło się ponad 2000 gości!

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki w Muzeum Geologicznym finansowane są ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Festiwalu Nauki oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Szczególne podziękowania kierujemy również pod adresem Wydziału Geologii UW, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN, firmie MImi a także Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. za przygotowanie atrakcji, wody dla gości oraz licznych nagród.

Tekst: Marlena Świło
Zdjęcia: Marlena Świło, Katarzyna Skurczyńska - Garwolińska

 

logotyp 05

Organizacja zajęć dydaktycznych i wydarzeń w ramach 22. Festiwalu Nauki w Warszawie, w tym organizacja pikniku rodzinnego z okazji urodzin dinozaura na terenie Muzeum Geologicznego PIG-PIB została zrealizowana w ramach tematu "Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej" oraz sfinansowana ze środków NFOŚiGW