Polecamy nowy numer Przeglądu Geologicznego

Nowy, styczniowy numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie ponad 65 lat, od marca 1953 roku. Dotychczas ukazało się już 791 numerów.

W aktualnym wydaniu Przeglądu Geologicznego (2019-01, tom 67) polecamy lekturę artykułu Adama Maksymowicza Surowce Korei Północnej. Ten trudno dostępny dla zwykłych turystów kraj obfituje w surowce mineralne, w tym wiele cennych i unikatowych. Olbrzymie zasoby antracytu, magnezytu, rud żelaza, złota i pierwiastków ziem rzadkich mają duże znaczenie dla gospodarki Korei Północnej i pozwalają jej władzom na intensywne zbrojenia. W ten sposób geologia decyduje o geopolitycznej pozycji kraju. 

Polecamy też artykuł Badania materii organicznej rozproszonej w skałach osadowych, autorstwa Ewy Klimuszko, z cyklu "100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego - dla gospodarki, nauki i edukacji". Prowadzone od lat 60-tych ubiegłego wieku analizy służyły m.in. do określenia macierzystości skał do generowania węglowodorów, a tym samym wspomagały poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Geoturystyka jest coraz popularniejszą formą rekreacji, a geoparki są doskonałymi obiektami do jej uprawiania. W artykule Naturtejo – pierwszy portugalski geopark autorzy Edyta Pijet - Migoń i Piotr Migoń zabiorą nas na wycieczkę na południe Europy. Opisany geopark stanowi przykład nowatorskich pomysłów w geoedukacji i turystyce, będąc zarazem impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki i przedsiębiorczości lokalnej społeczności. Przykładem może być lokalna restauracja, serwująca "zupę głazową", spożywaną w sali z widokiem na unikalne walory geologiczno - przyrodnicze geoparku.

Zapraszamy do lektury!

pg 2019 01 01

Aby przeczytać cały numer, kliknij tutaj.