Wstrząs w kopalni Murcki - Staszic

1 lipca 2019 r. o godzinie 14:12:07 czasu lokalnego w sieciach sejsmologicznych, w tym w sieci PSG_SEJS_NET zarejestrowany został wstrząs w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Był on odczuwalny na powierzchni nie tylko w Katowicach, ale także w sąsiednich miejscowościach. Wstrząs był wynikiem prowadzonej w tym rejonie działalności górniczej.

 wstarz staszic1

Parametry wstrząsu wyznaczone przez sieć sejsmologiczną państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET

Lokalizacja zjawiska została określona na 50.20 N; 19.02 E, a głębokość ogniska na 10 km (według PSG). Magnitudę wyliczono z sieci PSG_SEJS_NET na M2.9, ale są to wartości prawdopodobnie przeszacowane.

W chwili opracowania raportu są informacje o 3 ofiarach śmiertelnych i 6 osobach rannych. Ofiarami są górnicy, pracujący w momencie wstrząsu w katowickiej kopalni węgla kamiennego Murcki-Staszic przy drążeniu podziemnego chodnika, na głębokości około 720 metrów pod ziemią. Okoliczności wypadku bada Okręgowy Urząd Górniczy.

wstarz staszic2

Lokalizacja epicentrum wstrząsu sejsmicznego z terenu Polski (Górnośląskie Zagłębie Węglowe, 1.07.2019, godz. 12:12:07 UTC) zarejestrowanego w bazie PIG-PIB.

Wstrząs zarejestrowała również stacja sejsmologiczna „Ojców” z sieci PLSN należąca do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

wstarz staszic3

Zapis wstrząsu sejsmicznego z terenu Polski (Górnośląskie Zagłębie Węglowe, 1.07.2019, godz. 12:12:07 UTC) zarejestrowanego w sieci PSG_SEJS_NET (stacja mobilna PG13 SUHORA).

Centrum Geozagrożeń
Projekt: Monitoring Geodynamiczny Polski

Notatkę przygotował zespół z Centrum Geozagrożeń i Programu Kartografia Geologiczna i Geologia Regionalna:
Tomasz Czerwiński, Mirosław Musiatewicz, Maja Kowalska