Wystawa plenerowa "Bałtyk i Pomorze w geologicznej odsłonie"

Jaki to kamień? Gdzie są bursztyny? Jak nazywa się ta muszelka? To najczęstsze pytania, jakie słyszymy na plaży. Wychodząc naprzeciw powszechnej ciekawości, przygotowaliśmy wystawę plenerową pt. "Bałtyk i Pomorze w geologicznej odsłonie".

Ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu Parku Oliwskiego w Gdańsku (od strony ulicy Opata Jacka Rybińskiego) do 31 lipca 2019 r. Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe – kilkaset metrów dalej znajduje się Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia powstania. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 2 lipca 2019 r.

wystawa3

Dyrektor Oddziału Geologii Morza PIG-PIB dr Wojciech Jegliński podczas uroczystego otwarcia był w wyśmienitym humorze. Wystawa dokumentuje prace Oddziału na przestrzeni ostatnich 50 lat. A jest się czym chwalić!

wystawa4

Pracownicy Oddziału, zaproszeni goście i media stawili się licznie na otwarcie plenerowej ekspozycji poświęconej geologicznym aspektom Bałtyku

- Możemy z dumą przedstawić mieszkańcom Pomorza i odwiedzającym Gdańsk turystom to, czym zajmujemy się na co dzień - powiedział dyrektor Oddziału Geologii Morza PIG-PIB dr Wojciech Jegliński podczas mini-wernisażu. Wystawa prezentuje przekrój działalności Oddziału, a większość tekstów i zdjęć przygotowali pracownicy placówki.

Wystawa składa się z 21 wielkoformatowych plansz, przedstawiających najważniejsze zagadnienia geologii morza i geoturystyki. Znajdziemy tu podstawowe wiadomości o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Bałtyku, pokazane w przystępny sposób. Są tu informacje o powstaniu naszego morza, ukształtowaniu i budowie jego dna, surowcach mineralnych, ochronie brzegu morskiego i oczywiście o bursztynie. Osobne plansze poświęcono geoturystyce, jakości wód pitnych i wykorzystaniu geologii przy planowaniu działalności gospodarczej. Nie zapomniano o mini-przewodniku po bałtyckich kamieniach i muszlach. Przedstawiono prognozy dotyczące zmiany linii brzegowej. I wiele, wiele innych ciekawostek.

wystawa9

Wystawa budzi spore zainteresowanie

wystawa8

Dr Regina Kramarska z Oddziału Geologii Morza PIG-PIB o bursztynie i geologii morza wie prawie wszystko!

Liczymy, że wystawę obejrzy wiele tysięcy osób zafascynowanych tajemnicami Bałtyku, a dla wielu z nich geologia stanie się bardziej przystępna.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Gdańsku lub na stronie www >>

wystawa baltyk 970 430

 

Galeria zdjęćTekst i zdjęcia: AS

logo sfinansowano Wystawa została zorganizowana w ramach tematu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” oraz sfinansowana ze środków NFOŚiGW.