Wystawa "Kamienie z Kosmosu" w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Kamienie z Kosmosu - to tytuł wystawy czasowej, którą można obejrzeć w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB do 30 kwietnia 2020 r. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 200 okazów meteorytów z całego świata, pochodzących ze zbiorów znanych kolekcjonerów meteorytów – Jana Woreczko & Wadi oraz Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Okazom towarzyszy 40 plansz, które można objąć wspólnym tytułem „Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o meteorytach, ale…”.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 28 stycznia 2020 r. Gości powitali gospodarze - zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju dr Piotr Szrek oraz kierownik Muzeum Geologicznego dr Magdalena Sidorczuk. Opowiedzieli o znaczeniu wystawy i kulisach jej powstania, a także przedstawili postacie kolekcjonerów, którzy użyczyli swoich okazów i materiałów na potrzeby ekspozycji. O samej wystawie opowiedzieli z kolei jej twórcy - Monika Krzeczyńska, pracownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz Jan Woreczko, astronom i kolekcjoner meteorytów, który swoją pasję dzieli z żoną Wadi. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie twórcy wystawy.

Po części oficjalnej można było zwiedzić wystawę oraz porozmawiać z Janem Woreczko oraz Wadi o ich pasji i podróżach oraz poznać co ciekawsze historie związane z poszukiwaniami meteorytów. 

Wśród licznych ciekawostek na wystawie znalazły się m.in. fragmenty meteorytu, który 15 lutego 2013 r. uderzył w ziemię w okolicy miasta Czelabińsk w Rosji, liczne meteoryty żelazne i wiele innych. Każdemu okazowi towarzyszy opis jego historii.

Tekst i zdjęcia: Marlena Świło