104 urodziny Pani Docent Katarzyny Pawłowskiej

Pani doc. Katarzyna Pawłowska jest najstarszym emerytowanym pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego. W dniu 6 czerwca 2020 r. ukończyła 104 lata. Z tej okazji zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju PIG-PIB dr Piotr Szrek oraz Sekretarz Naukowy PIG-PIB prof. dr hab. Tadeusz Peryt złożyli wizytę Szanownej Jubilatce i złożyli urodzinowe życzenia.

1

Katarzyna Pawłowska z gośćmi

Katarzyna Pawłowska od dziecka była związana z Instytutem. Jej ojciec, Jan Czarnocki, był wybitnym badaczem geologii regionu świętokrzyskiego i dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego w latach 1947-1951. Jej mąż zaś, Stanisław Pawłowski był geologiem, geofizykiem i badaczem regionu podkarpackiego.

Docent Pawłowska, wspólnie z mężem, zajmowała się poszukiwaniami i rozpoznaniem złóż siarki w regionie podkarpackim. Gdyby nie państwo Pawłowscy, świat mógłby nigdy nie usłyszeć o "polskim żółtym złocie", bo to właśnie im Tarnobrzeg zawdzięcza odkrycie złóż siarki.

Przez ponad 40 lat Pani docent pracowała nad rozwojem przemysłu siarkowego oraz uczestniczyła w otwarciu i uruchomieniu pierwszej w Polsce kopalni siarki. Poza wielkim wkładem w badania geologii i potencjału złożowego utworów miocenu na Podkarpaciu, wiele energii poświęciła także badaniom młodszego paleozoiku i starszego mezozoiku w regionie świętokrzyskim.

2

3

Prof. dr hab. Tadeusz Peryt składa Pani docent życzenia i przekazuje bukiet róż

Od czasów przedwojennych doc. Katarzyna Pawłowska mieszka na terenie Instytutu. Przeżyła w nim również trudny okres okupacji niemieckiej. Obecnie ze względu na zdrowie rzadko opuszcza mieszkanie. 

Tekst i zdjęcia: KL