Zapraszamy na wystawę plenerową „Szlakiem geologii”

Wystawę "Szlakiem geologii" znów można obejrzeć "na żywo". 23 plansze prezentujące ciekawe turystycznie i geologicznie miejsca zostały udostępnione na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie (odcinek od ul. Agrykoli do Kasy nr 2). Wystawa będzie dostępna do 14 września 2021 r.

wystawa szlakiem geologii

Wystawa na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego

Spacerując wzdłuż ulicy Agrykola ruszamy w wędrówkę i odwiedzamy 22 niezwykłe miejsca w Polsce. Piękne zdjęcia zostały wzbogacone krótkim komentarzem. Pierwszym miejscem na „szlaku geologii” jest najwyższy klif na polskim wybrzeżu – Góra Gosań, z której rozpościera się piękny widok na Zatokę Pomorską i brzeg wyspy Uznam. Następnie szlak prowadzi nas przez malownicze tereny Pojezierza Kaszubskiego i Równiny Augustowskiej. W dalszej kolejności odwiedzamy Góry Świętokrzyskie, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Lubelską i Sudety, a wędrówkę kończymy w Tatrach – w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i przy wodospadzie Wielka Siklawa.

Wystawa plenerowa Szlakiem geologii

Plansze wystawy "Szlakiem geologii"

Prezentowane na wystawie góry, doliny, jeziora, nadmorskie klify czy jaskinie i ostańce skalne – mimo, że tak różne, łączy jedno – wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, które zachodziły w minionych epokach i które trwają do dziś. Najstarsze z nich miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Przeważającą część krajobrazu Polski modelowały procesy związane z działalnością lądolodu. Jego aktywność miała wymiar twórczy i destrukcyjny zarazem. W wyniku akumulacji powstały m.in. moreny czołowe – jak np. wzniesienie Wieżyca, w wyniku erozji zaś – doliny górskie czy rynny polodowcowe tworzące dzisiaj głębokie jeziora rynnowe.

Ponieważ dni są coraz krótsze, zadbaliśmy, aby wieczorem plansze były podświetlone. Po zmroku podróż „od Bałtyku po Tatry” nabiera dodatkowej magii.

Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli odkryć ciekawe, być może nieznane wcześniej miejsca.

Wystawa jest także dostępna online:  pdf Wystawa "Szlakiem geologii" (28.89 MB)

logotyp nfosigw

Ekspozycja „Szlakiem geologii” została opracowana w ramach projektu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

 

zapisz sie do newslettera psg