Wernisaż wystawy "Ukryte piękno" Lucji Radwan

12 października 2021 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB odbył się wernisaż wystawy Ukryte Piękno Lucji Radwan, której tematyka wpisuje się w trwający właśnie Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu.

Lucja Radwan pochodzi z polsko-austriackiej rodziny, w samej Austrii mieszka od kilkudziesięciu lat. Sama o sobie i swojej sztuce mówi: Pracuję  w różnych technikach, m.in. akwareli, akrylu, tuszu i oleju. Większość moich aktualnych prac to wielkoformatowe obrazy, na których przedstawiam fantazyjne motywy jaskiniowe i skalne (Speleo Art.). W moich obrazach światło i perspektywa odgrywają zasadniczą rolę. Łączą  nieskończoną różnorodność kształtów i kolorów, charakteryzujących się grą antytez: grozy i majestatu, żywego pulsu i statycznej równowagi. 

Wśród prezentowanych dzieł znalazły się obrazy i grafiki przedstawiające wnętrza austriackich, czeskich, słowackich, słoweńskich, szwajcarskich, a nawet japońskich jaskiń, które inspirują artystkę od wielu lat. Jej sztuka w poruszający sposób ukazuje piękno różnorodnych form krasu, nadając stalagmitom czy naciekowym draperiom rozmaite barwy i kształty, które czasem wręcz wprawiają je w radosny ruch na płótnie, a czasem cisza i samotność przez nie przemawiająca wprawia obserwatora w zadumę. 

 Powitanie gości podczas wernisażu

Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście, m.in. Ambasador Republiki Austrii w Polsce - pan Andreas Stadler wraz z małżonką, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa - pan dr Piotr Dziadzio, Dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie - pani Gudrun Hardiman-Pollross, Prezes Fundacji Festiwalu Satyry Europejskiej KOZIOŁKI - pan Dariusz Łabędzki, menager artystyczny - pani Barbara Siatkowska, menager Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk - pani Agnieszka Kapuścińska przyjaciele i bliscy artystki oraz pracownicy PIG-PIB.

Spotkanie rozpoczął krótkim przemówieniem Dyrektor PIG-PIB - pan dr inż. Mateusz Damrat. Głos zabrali również pozostali goście, zwracając w swoich wypowiedziach uwagę na piękno przyrody nieożywionej w utworach krasowych, ich niedostępności dla większości ludzi oraz na przyjaźń polsko-austriacką.

 Przecięcie wstęgi przez Ambasadora Austrii i Głównego Geologa Kraju

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie pan Ambasador Andreas Stadler oraz pan Minister dr Piotr Dziadzio, tym samym symbolicznie otwierając wystawę

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej wyjątkowej wystawy w naszym Muzeum!

Wystawa będzie dostępna do 23 listopada 2021 roku.

Więcej o artystce – pani Lucji Radwan: www.radwan.at; http://radwan.gallery/