PIG-PIB na Warsaw Mineral Expo

W dniach 15 - 16 października 2022 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się Warsaw Mineral Expo – największa w Polsce i jedna z największych w Europie, giełda biżuterii i minerałów. Partnerem wydarzenia było Muzeum Geologiczne PIG-PIB.

Na gości imprezy czekało 400 wystawców oraz wiele innych atrakcji, także tych przygotowanych przez pracowników Muzeum Geologicznego. Wśród nich znalazły się warsztaty geologiczne pt. „Skamieniałości to nie tylko kości". Podczas zajęć uczestnicy mogli poznać bogaty świat skamieniałości, dowiedzieć się, jak powstają różne ich rodzaje oraz nauczyć się rozpoznawać najważniejsze grupy bezkręgowców morskich – zarówno wymarłych, jak i obecnie żyjących w środowisku wodnym.

Podczas wydarzenia wygłoszone zostały także dwa wykłady popularnonaukowe, które zgromadziły zarówno miłośników skamieniałości, jak i filmu. Podczas pierwszego z nich, pt. „Park jurajski – fakty i mity” wygłoszonego przez dr Roberta Bronowicza, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się bliżej dinozaurom przedstawionym w filmie z 1993 roku i dowiedzieć się, jak wyglądają one z perspektywy paleontologa – czy wszystkie zastosowane w filmie zabiegi były prawdopodobne, czy też twórcy nie ustrzegli się pomyłek, a może świadomie popełnili pewne błędy.

Uczestnicy drugiego z wykładów pt. „Władcy pradawnych głębin”, wygłoszonego przez dr Cezarego Krawczyńskiego odbyli podróż przez morza i oceany na przestrzeni setek milionów lat. Mogli poznać największych drapieżców swoich czasów, takich jak gigantyczne głowonogi, morskie skorpiony, ryby pancerne, dziwaczne rekiny, ichtiozaury, długoszyje plezjozaury, czy też olbrzymie morskie jaszczury – mozazaury. Wycieczkę w czasie słuchacze zakończyli w paszczy największego rekina wszechczasów - megalodona.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w przygotowanych przez nas atrakcjach i zapraszamy na kolejne wydarzenia!