Relacja z 6. Forum Państwowej Służby Geologicznej o geologii inżynierskiej

6. Forum Państwowej Służby Geologicznej (PSG) pt. „Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie procesów inwestycyjnych” odbyło się 29 marca 2023 r. w formule online. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę blisko 700 uczestników – przedstawicieli m.in. rządowej i samorządowej administracji geologicznej, urzędów miast, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich, wyższych uczelni oraz przedsiębiorstw geologicznych i geotechnicznych.

Państwowa służba geologiczna zajmuje się m.in. rozpoznawaniem budowy geologicznej kraju i zasobów surowców mineralnych, a także monitorowaniem stanu środowiska geologicznego oraz ochroną przed geozagrożeniami. Zadania te wykonuje Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Cyklicznie organizowane wydarzenia w formie Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej  służą zaprezentowaniu wyników tych prac.

Podczas 6. Forum Państwowej Służby Geologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie procesów inwestycyjnych" przedstawione zostały zakończone i aktualnie realizowane zadania państwowej służby geologicznej w zakresie pozyskiwania, przetwarzania, gromadzenia i udostępniania danych geologiczno-inżynierskich.

Nasi eksperci wskazali sposoby optymalnego rozpoznania podłoża pod kątem geologiczno-inżynierskim oraz kryteria, jakimi należy kierować się podczas wyboru lokalizacji nowych inwestycji. Zarekomendowali również zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych w zakresie badań geologiczno-inżynierskich. Przedstawione zostały również standardy geologiczne oraz działania PIG-PIB związane z wdrażaniem idei geoBIM w Polsce.

studio transmisyjne 6 Forum PSH o geologii inżynierskiej

Studio transmisyjne 6 Forum Państwowej Służby Geologicznej 

Działania państwowej służby geologicznej w tym zakresie polegają na dostarczaniu danych geologiczno-inżynierskich i wspomaganiu podmiotów zaangażowanych w proces inwestycyjny. Dzięki temu możliwe jest znaczące ograniczenie ryzyka geologicznego i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji.

- Dobre rozpoznanie podłoża pod kątem warunków geologiczno-inżynierskich, zwłaszcza na początkowym etapie procesu inwestycyjnego, może uchronić przed problemami w trakcie budowy i eksploatacji obiektu, a w konsekwencji zapobiega ponoszeniu kosztów usuwania skutków awarii -  powiedział dr Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, otwierając 6. Forum PSG.

- Geologia inżynierska jest nauką stosowaną, która ma rozwiązywać konkretne i rzeczywiste problemy, która umożliwia zrównoważone planowanie przestrzenne, wybór optymalnej i bezpiecznej lokalizacji inwestycji i zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych w celu jej posadowienia - dodał Piotr Dziadzio.

6 Forum państwowej służby geologicznej o geologii inżynierskiej 

Od prawej: dr Andrzej Głuszyński, zastępca dyrektora ds. służby geologicznej i mgr inż. Grzegorz Ryżyński z Zakładu Geologii Inżynierskiej PIG-PIB

Poniżej prezentujemy referaty przedstawione podczas 6.Forum PSG, poczynając od opisu największej w Polsce, dostępnej online i stale aktualizowanej bazy danych geologiczno-inżynierskich – BDGI wraz z komplementarną i powiązaną z nią Bazą Danych Właściwości Fizycznych i Mechanicznych Gruntów i Skał, poprzez informację o jednym z głównych zadań państwowej służby geologicznej czyli kartografii geologiczno-inżynierskiej, a kończąc informacjami o pracach prowadzonych na morzu w celu rozpoznania budowy geologicznej i warunków geologiczno-inżynierskich dna Bałtyku. Trzy ostatnie referaty dotyczą geotermii niskotemperaturowej, problematyki magazynowania energii cieplnej w górotworze za pomocą systemów zamkniętych, oraz stosowanych w PIG-PIB metod geofizycznych do badań geologiczno-inżynierskich.

  pdf Program Forum 6. Forum Państwowej Służby Geologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie procesów inwestycyjnych” (10.13 MB)

 

Galeria zdjęć z 6. Forum Państwowej Służby Geologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie procesów inwestycyjnych”



Transmisja wideo z 6. Forum PSG  na kanale PIG-PIB w serwisie YouTube oraz wygłoszone prezentacje

6. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie w realizacji inwestycji". Część I

 

6. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie w realizacji inwestycji". Część II

 

6. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie w realizacji inwestycji". Sesja pytań i odpowiedzi

 

  pdf Geologia inżynierska w Państwowym Instytucie Geologicznym (dr Zbigniew Frankowski, dr Edyta Majer) (11.14 MB)

 

  pdf Baza Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI) – historia, zakres prac i wyzwania (mgr Izabela Samel) (10.68 MB)

 

  pdf Baza Danych Właściwości Fizycznych i Mechanicznych Gruntów i Skał (BDGI WFM) w aspekcie roli badań laboratoryjnych w dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim (mgr Adam Roguski) (6.48 MB)

 

 

  pdf Kartografia geologiczno-inżynierska w zadaniach państwowej służby geologicznej (mgr Krzysztof Majer) (11.02 MB)

 

  pdf Dokumentowanie geologiczno-inżynierskie (dr Marta Sokołowska) (7.00 MB)

 

  pdf Badania geologiczno-inżynierskie na obszarach morskich (mgr Monika Szabłowska) (5.84 MB)

 

  pdf Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej w skali 1:50 000 (MPGN) (mgr Marta Szlasa) (7.64 MB)

 

  pdf Magazynowania energii cieplnej w górotworze za pomocą systemów zamkniętych (mgr Mateusz Żeruń) (5.35 MB)

 

  pdf Cyfryzacja w geologii inżynierskiej. Innowacje i technologia BIM (mgr inż.. Grzegorz Ryżyński) (7.91 MB)

 

  pdf Geofizyka inżynierska (mgr inż. Grzegorz Pacanowski) (14.21 MB)

 

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć uczestnikom Forum tematykę geologii inżynierskiej w zadaniach państwowej służby geologicznej. Jednocześnie już dzisiaj zapraszamy na kolejne, 7. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej. Spotkamy się ponownie w formule online 25 maja 2023 r. Tym razem będziemy łączyć się z Państwem z Kielc, a podczas Forum zaprezentujemy zadania obu służb w aspekcie regionu świętokrzyskiego. Nie znaczy to jednak, że będzie ono dedykowane wyłącznie instytucjom i przedsiębiorcom działających w tym regionie. Pewne aspekty geologiczne mają charakter uniwersalny i dotyczą całego kraju.

Zapraszamy serdecznie!

 sfinansowanie nfosigw

6. Forum Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej pt. "Geologia inżynierska. Praktyczne wsparcie w realizacji inwestycji" zostało zorganizowane m.in. w ramach zadania pn. Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021-2023” i dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.