Miliardy lat historii Ziemi na 600 stronach najnowszej publikacji PWN

Na rynku księgarskim ukazało się nowe, polskie wydanie renomowanej książki pt. „Historia Ziemi”. Wydawnictwo jest cenione nie tylko jako podręcznik akademicki, ale także doskonałe źródło wiedzy dla każdego zainteresowanego naukami o Ziemi, a zwłaszcza powstaniem naszej planety. Opracowanie napisano wedle zasady pełnej integracji fizycznej i biologicznej historii Ziemi, co umożliwia studiowanie ich wzajemnych powiązań. Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN SA, a Państwowy Instytut Geologiczny – PIB objął patronatem.

Autorami książki są uznani w środowisku naukowym eksperci. Steven M. Stanley jest profesorem paleobiologii na Uniwersytecie Hawajskim (USA). W kręgu jego badań znajdują się zagadnienia z zakresu makroewolucji i wpływu zmian chemicznych wód morskich na biomineralizację, a także rozwój raf i rola zmian klimatycznych w masowym wymieraniu gatunków. Drugi z autorów to John A. Luczaj z Uniwersytetu Wisconsin Green Bay (USA), specjalizujący się w sedymentologii, geochemii i hydrogeologii. Prowadzi m.in. badania nad inkluzjami fluidalnymi w minerałach oraz geochemią wód podziemnych. Zajmuje się również terenowym kartowaniem geologicznym, geomorfologią i holoceńskimi osadami jaskiniowymi.

historia ziemi okladka

Nowe wydanie "Historii Ziemi"

Pierwsze wydanie "Historii Ziemi" ukazało się Polsce w 2002 r. Obecnie, sięgając po tę ponad sześćsetstronicową książkę otrzymujemy ponad tysiąc uaktualnień i zmian w danych liczbowych i tekstach, nowe materiały graficzne (zdjęcia, infografiki, schematy), bieżące poglądy na temat wszystkich epizodów masowego wymierania, nowe definicje istotnych terminów geologicznych oraz najnowsze dowody dotyczące ewolucji człowieka.

Bez względu na to, czy książka posłuży jako podręcznik akademicki, czy jako pomoc dla nauczycieli geografii w liceum, każdy z czytelników powinien być zachwycony. Autorzy postarali się bowiem połączyć to, co nauka wie o dziejach Ziemi z przystępnym językiem. Rozdziały są napisane bez naukowego zadęcia i wraz z nowoczesnymi grafikami oraz fotografiami czynią z „Historii Ziemi” atrakcyjną i nowatorską pozycję książkową.

książka historia ziemi spis treści

Ogólny spis treści książki "Historia Ziemi"

Książka jest ułożona w logiczny sposób, który ułatwia poznawanie kolejnych zagadnień w zsyntetyzowany sposób. Pierwsze dziesięć rozdziałów zostało poświęconych podstawom różnych zagadnień geologicznych, poczynając od budowy litosfery, poprzez mineralogię, sedymentologię, paleontologię i tektonikę, ze szczególnym uwzględnieniem tektoniki płyt. Są w niej także przedstawione główne cykle geochemiczne oraz metody datowania skał.

W kolejnych dziesięciu rozdziałach (11-20) czytelnik poznaje historię Ziemi – od hadaiku i archaiku po holocen, a nawet antropocen. Dużo miejsca poświęcono na przedstawieniu kolejnych etapów życia na Ziemi.

Każdy rozdział kończy podsumowanie i pomocna seria kilkunastu pytań. Zamieszczony na końcu książki słownik zawiera ponad 550 terminów związanych z procesami geologicznymi i jest z pewnością dodatkowym atutem publikacji.

książka historia ziemi przykładowa kartka

historia ziemi kartka2

Wybrane strony książki "Historia Ziemi"

We wstępie do nowego polskiego wydania „Historii Ziemi” dr hab. Włodzimierz Mizerski, były pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB napisał: „Otrzymaliśmy księgę, w której zebrano najnowsze dane o geologicznej historii Ziemi. O jej powstaniu, formowaniu się skorupy ziemskiej, powłoki wodnej i atmosfery. O powstaniu na niej życia i jego ewolucji. (…) O pojawieniu się przodków człowieka i o procesach, które doprowadziły do jego późniejszej dominacji w świecie współczesnym.”

Zachęcamy do lektury tej wartościowej pozycji!

Tekst: Artur Baranowski