Piknik Geologiczny w Borkowicach

W Borkowicach na zboczu Krakowej Góry w przeddzień Międzynarodowego Dnia Geologa odbył się Piknik Geologiczny. Zorganizował go lokalny samorząd, a Państwowy Instytut Geologiczny - PIB zadbał o tematyczne atrakcje. Całodzienna impreza przyciągnęła tłumy uczestników w każdym wieku. Uśmiechy nie schodziły z twarzy najmłodszych i najstarszych.

Borkowice to wyjątkowe geologiczne miejsce na mapie Polski. Od dwóch lat na terenie pobliskiej kopalni surowców ilastych odkrywane są liczne ślady dinozaurów. Według geologów są to tropy co najmniej siedmiu gatunków tych gadów, a ich sklasyfikowanie wymaga jeszcze wielu badań i analiz. Piknik Geologiczny był zatem nie tylko okazją do obejrzenia wielu eksponatów przywiezionych z Muzeum Geologicznego, ale zobaczenia na własne oczy odcisków dinozaurów i wysłuchania pasjonujących opowieści pracowników PIG – PIB - dra Grzegorza Niedźwiedzkiego i Gerarda Gierlińskiego.

Obaj geolodzy wyjaśniali skalę znaleziska oraz jego znaczenie. Prace w Borkowicach wciąż trwają i można się spodziewać jeszcze wielu niespodzianek. Po zakończeniu prac geologicznych planowane jest w miejscu kopalni wybudowanie muzeum z centrum edukacyjnym.


borkowic1

Piknik obfitował w geologiczne atrakcje, aby poprzez zabawę popularyzować wśród mieszkańców Borkowic wiedzę na temat tego wyjątkowego miejsca. Można było na przykład poczuć się jak prawdziwy paleontolog, odkopując szkielet silezaura, pradinozaura z Polski.

Na odwiedzających czekały również stanowiska ze skałami, minerałami oraz skamieniałościami i modelami zwierząt. O eksponatach barwnie opowiadali specjaliści. Odwiedzający stoisko PIG-PIB mogli sprawdzić przy użyciu modeli tropów, w jakich podłożach najlepiej tworzą się ślady i odlać z gipsu odcisk łapy Dyzia, dinozaura z Muzeum Geologicznego, którego kuzyni zamieszkiwali okolice Borkowic 200 mln lat temu.

borkowice2

Dzień później, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Geologa (18 września) w Centrum Odpowiedzialnej Edukacji Ekologicznej w pobliskiej Przysusze ogłoszono laureatów Nagrody „Geologia 2023”. Wyróżnienia wręczył im wiceminister klimatu i środowiska dr Piotr Dziadzio w towarzystwie zastępcy dyrektora PIG - PIB dra hab. Piotra Szreka. Uroczystość poprzedził krótki wykład dra Grzegorza Niedźwiedzkiego na temat borkowickich dinozaurów.

Tekst: Artur Baranowski

 podstawowa wersja logoUdział pracowników PIG - PIB  w obydwu wydarzeniach został sfinansowany ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.