PIG-PIB na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2023

Fundacja „Czyste Powietrze” kolejny raz zorganizowała Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, pierwszy raz w formule międzynarodowej. Partnerem wydarzenia był Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Nasi przedstawiciele dyrektor dr inż. Mateusz Damrat, dr Krystian Wójcik oraz dr Mariusz Socha przygotowali prezentacje i uczestniczyli w dyskusjach panelowych. Wydarzenie odbyło się w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to platforma publicznej debaty na temat polityki klimatycznej w Polsce i Europie, a ponadto okazja do inicjowania trendów dla rozwoju ekologicznego. Jedną z jego największych zalet jest skupienie wokół bieżących problemów przedstawicieli środowisk naukowych i biznesowych, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz mediów. Zwiększa to szanse na realizację najważniejszych obecnie problemów klimatycznych.

Przez dwa dni trwania Szczytu eksperci z Polski i zagranicy dyskutowali na wiele tematów podczas ponad trzydziestu debat – od wyzwań i kosztów niezależności energetycznej Polski i Europy, przez inwestycje w technologie i innowacje środowiskowe – po globalną cyfryzację i wykorzystanie sztucznej inteligencji na rzecz klimatu. Ciekawie wypadł pomysł Otwartych Okrągłych Stołów, podczas których swoje opinie mogli prezentować ekoentuzjaści i ekosceptycy.

W trakcie TOGETAIR 2024 poruszone zostały tematy związane z geologią: rozwój wykorzystania energii geotermalnej, w tym wód termalnych oraz magazynowanie substancji w strukturach geologicznych. Dyrektor PIG-PIB dr inż. Mateusz Damrat wziął udział w dyskusji pn. Naturalna energia Ziemi – rozwój geotermii. Jego partnerami byli: Radosław Bujaśkiewicz – kierownik Wydziału Przedsięwzięć Przemysłowych w NFOŚiGW i Sławomir Krenczyk – ekspert ds. energii i klimatu Fundacji Pułaskiego.

grafika ilustracyjna

Zanim jednak paneliści przystąpili do dyskusji dr Mariusz Socha z PIG-PIB, zaprezentował referat pt. Złoża wód termalnych – zagospodarowanie, zasoby i perspektywy, który był przyczynkiem do dalszej dyskusji.

- Energia geotermalna jest, zdaniem specjalistów wielu dziedzin, bardzo stabilnym rodzajem źródła energii odnawialnej – mówił dr inż. Mateusz Damrat. – Jest dostępna 24 godziny na dobę, przed 7 dni w tygodniu, niezależna od pogody i dostaw materiałów zewnętrznych. A instalacja gruntowych pomp ciepła, z punktu widzenia opłacalności, jest możliwa na niemal całym obszarze Polski. Dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dodatkowo czyni geotermię atrakcyjną ekonomicznie.

Zapis debaty Naturalna energia Ziemi – rozwój geotermii 

Z kolei dyskusję panelową dotyczącą surowców energetycznych poprzedziła prezentacja dr. Krystiana Wójcika pt. Magazynowanie wodoru: od geologicznych źródeł do efektywnego gromadzenia i udostępniania.

Pracownicy PIG-PIB udzielili także wywiadów.

Wywiad z dyrektorem dr. inż. Mateuszem Damratem

 

Wywiad z dr. Mariuszem Sochą

 

grafika ilustracyjna

 

Udział PIG-PIB w Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2023 został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.