Jubileusz 20-lecia powstania pierwszej skrytki EarthCache

14 stycznia 2024 r. w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB W Warszawie obchodziliśmy jubileusz 20-lecia powstania pierwszego na świecie earthcache’a – geologicznej skrytki popularnej, edukacyjnej gry terenowej Geocaching. Jej odmiana geologiczna została objęta patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, pełniącego funkcję państwowej służby geologicznej. Earthcaching to doskonały sposób na poszerzanie swojej wiedzy z zakresu nauk o Ziemi oraz o obiektach przyrody nieożywionej, które znajdują się w naszym otoczeniu i nieraz pozostają niezauważone.

Z okazji jubileuszu w Muzeum zaprezentowano prelekcję dotyczącą earthcachingu - historii, zasad i możliwości. Przygotowano też grę muzealną – pytania, na które odpowiedzi były ukryte na wystawie stałej muzeum, a także warsztaty z rozpoznawania skał, dzięki którym earthcache’rzy będą mogli lepiej radzić sobie z zagadkami.

Wydarzeniem szczególnym podczas jubileuszu było spotkanie z dr. Gwidonem Jakubowskim, uczestnikiem wypraw paleontologicznych do Mongolii.

Na wydarzenie jubileuszowe przybyło około 60 Earthcache’rów. Były to w większości osoby z Warszawy, lecz również takie, które specjalnie w tym celu przyjechały z Łodzi, Gdańska, Lublina, Grudziądza czy Torunia. 

PIG-PIB posiada także konto w serwisie https://geocaching.com, gdzie opublikowano do tej pory 119 „skrytek typu EarthCachem”, opracowanych przez specjalistów z Instytutu.

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

 

 

nfosigw logo