Pracownicy Oddziałów Karpackiego i Górnośląskiego PIG-PIB prowadzili edukację geologiczną w Szkole Podstawowej w Pałecznicy

30 stycznia 2024 r. pracownicy Oddziału Karpackiego PIG-PIB w Krakowie i Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu mieli przyjemność gościć w Samorządowej Szkole Podstawowej w Pałecznicy. Poprowadzili tam warsztaty edukacyjne dla dzieci z klas I-VI zatytułowane „W poszukiwaniu „polskich” dinozaurów i o tajemniczym świecie minerałów”.

Pałecznica położona jest około 40 km od Krakowa pośród malowniczych, niewysokich wzgórz Płaskowyżu Proszowickiego.

O tym, jak wyglądały dinozaury, jak się poruszały, co jadły oraz gdzie można w Polsce znaleźć i zobaczyć ich szczątki opowiedział uczniom klas I-III Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu. Na zakończenie wykładu najmłodsi mogli wziąć udział w przygotowanym dla nich quizie ze znajomości dinozaurów. Na zwycięzców rywalizacji czekały oczywiście nagrody.

sala wykładowa z rzędami krzeseł i ekranem z prezentacją

Uczestnicy warsztatów geologicznych w sali wykładowej w Pałecznicy

Dla uczniów klas IV-VI przygotowano zajęcia o minerałach. Uczniowie dowiedzieli się, co to są minerały, jakie są ich cechy charakterystyczne, jak można je odróżnić najprostszymi metodami, do czego służy skala Mohsa i jak można sobie radzić bez niej. Teoria przerodziła się szybko w praktykę i uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na przygotowanych dla nich w tym celu okazach mineralogicznych.

mężczyzna pokazuje prezentacje na dużym ekranie w zielonej poświacie

Wykład dla uczniów o minerałach

dzieci oglądają okazy mineralogiczne

Uczestnicy warsztatów mineralogicznych

Chcąc podkreślić duże zaangażowanie i aktywność dzieci w czasie zajęć organizatorzy przygotowali dla wszystkich upominki. Spotkanie oprócz niewątpliwie aspektów edukacyjnych było okazją do ciekawej zabawy. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy.

dwie osoby klęczą na podłodze otoczone dziećmi i pokazują im okazy geologiczne skał i minerałów

Prowadzący warsztaty pracownicy PIG-PIB

ekran z prezentacją dla dzieci

Dalsza część wykładu o minerałach

prezentacja dla dzieci

Fragment z prezentacji o dinozaurach

grafika ilustracyjna

 

Warsztaty zorganizowano w ramach zadania: „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”, finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.