Nowa ekspozycja w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej opracowana przez Oddział Dolnośląski PIG–PIB

Pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG–PIB na zlecenie Stowarzyszenia Kaczawskiego opracowali w ubiegłym roku elementy nowej ekspozycji popularnonaukowej dla Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej – ośrodka edukacji geologiczno-ekologicznej w Dobkowie (woj. dolnośląskie). Wystawa czeka już na zwiedzających.

grafika ilustracyjna

wystawa edukcacyjna

Nowa plansza edukacyjna „Co wyrzuca wulkan?”

Sudecka Zagroda Edukacyjna, zlokalizowana w sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów – Dobkowie, jest multimedialnym centrum edukacji poświęconym wulkanom, geologii i regionowi. Wiedza przekazywana jest w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i licznych warsztatach.

Prowadzące Sudecką Zagrodę Edukacyjną Stowarzyszenie Kaczawskie działa na rzecz promocji i zrównoważonego rozwoju Gór i Pogórza Kaczawskiego. Odpowiada także za aspirujący do Światowej Sieci Geoparków UNESCO Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, którego skały i wzgórza są pozostałością aż trzech okresów aktywności wulkanicznej.

duży budynek otoczony płotem, na którym wisi kolorowa wystawa zdjęć

ekspozycja edukacyjna

Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie od zewnątrz. Na ogrodzeniu ośrodka edukacyjnego prezentowana jest obecnie wystawa PIG-PIB „Szlakiem geologii”

Na potrzeby zlecenia opracowane zostały plansze edukacyjne:

  1. Światowa Sieć Geoparków UNESCO (mapy Światowych Geoparków UNESCO w Europie i Polsce oraz plansza informacyjna dot. Światowej Sieci Geoparków)
  2. Przekrój geologiczny przez Krainę Wygasłych Wulkanów
  3. Co wyrzuca wulkan? – plansza poświęcona wulkanizmowi i produktom erupcji wulkanicznych

Pracownicy Oddziału Dolnośląskiego przygotowali także koncepcję prezentacji skał i minerałów w ośrodku edukacyjnym, a także opisy popularnonaukowe do eksponatów (m.in. makiet różnych typów wulkanów, makiety Geoparku), przeznaczone na potrzeby samodzielnego zwiedzania ekspozycji z wykorzystaniem audioprzewodnika oraz kodu QR. Wystawa jest dostosowana także do turystów zagranicznych: z wszystkimi tekstami można się zapoznać również w językach angielskim i niemieckim.

grafika ilustracyjna

Przekrój geologiczny przez Krainę Wygasłych Wulkanów 

sala wystawowa z makietą i planszami edukacyjnymi

Plansze poświęcone Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Pośrodku znajduje się makieta Geoparku

plansze wystawowe

eksponaty na wystawie

Kody QR z tekstami popularnonaukowymi do eksponatów geologicznych – makiet wulkanów

Nowa ekspozycja w Dobkowie dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11:00 do 16:00.

Więcej informacji na stronach:

https://www.sudeckazagroda.pl/

https://www.kaczawskie.pl/

 

Opracowanie graficzne i merytoryczne elementów wystawy przygotowali: Mateusz Szadkowski, Agnieszka Ładocha, Weronika Pratkowiecka, Wiktoria Sergiel, Magdalena Furca oraz Katarzyna Szadkowska (Oddział Dolnośląski PIG-PIB).

Tekst i zdjęcia: Weronika Pratkowiecka, Wiktoria Sergiel