Spotkanie z Ambasadorem Mongolii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Współpraca w zakresie geologii oraz realizacja wspólnych projektów badawczych były głównymi tematami rozmowy podczas pierwszego spotkania wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Geologa Kraju Krzysztofa Galosa z Dorj Barkhasem, Ambasadorem Mongolii w Polsce. Spotkanie odbyło się 2 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Uczestniczył w nim również przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.

Jak zaznaczył wiceminister Krzysztof Galos, Mongolia jest dla Polski jednym z ważnych kierunków współpracy zagranicznej w zakresie geologii. „Współpraca dotycząca prowadzenia wspólnych badań geologicznych z Mongolią ma wieloletnią tradycję, która będzie również realizowana w najbliższych latach.” - powiedział Główny Geolog Kraju.

czterej mężczyźni siedzą przy stole w pokoju konferencyjnym z flagami Polski i Mongolii

Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

„Wspólne prace realizowane przez służby geologiczne obu krajów będą wzmacniać dobre relacje pomiędzy naszymi krajami, pozwolą na wymianę doświadczeń i w przyszłości mogą przynieść obustronne korzyści” - dodał wiceminister.

Podczas spotkania Radomir Pachytel z Zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej PIG-PIB przedstawił obecny stan prac i kooperacji w projekcie prowadzonym przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pt.: „Poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii – rozpoznanie obszarów występowania molibdenu i wolframu”. W ubiegłym roku rekonesans terenowy był prowadzony w dwóch obszarach ajmaku Bayankhongor – Beliin Bulag i Zadgai Bulag. Geolodzy z PIG-PIB, przy współpracy kolegów z Państwowej Służby Geologicznej Mongolii (NGS), przeprowadzili szereg obserwacji, badań in-situ oraz pobór próbek do analiz laboratoryjnych. 

Trzech mężczyzn siedzących za stołem

Główny Geolog Kraju prof. dr hab. Krzysztof Galos (w środku) i Radomir Pachytel z PIG-PIB (po prawej) podczas spotkania z mongolskim ambasadorem

Obecnie trwa analiza i interpretacja danych pozyskanych w czasie pierwszego sezonu terenowego. Drugi okres badań terenowych jest postulowany na okres czerwiec-sierpień 2024, a PIG-PIB zaanonsował NGS chęć poszerzenia obszaru rekonesansu w ramach projektu. Szczegółowe rozmowy na temat dalszego zakresu badań będą prowadzone po przedstawieniu raportu rocznego, w kwietniu 2024 r.

Umowa projektowa, podpisana 25 kwietnia 2023 r. pomiędzy PIG-PIB a NGS, jest realizowana przy wsparciu administracyjnym Ambasady Polski w Mongolii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Organem finansującym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dwóch mężczyzn siedzących za stołem

Ambasador Mongolii w Polsce Dorj Barkhas (po prawej)

Na zakończenie spotkania wyznaczono cele do zrealizowania w 2024 roku, m.in. kontynuacje prac badawczych w Mongolii, organizacje spotkań pomiędzy służbami geologicznymi oraz analizy dotychczas zawartych umów o współpracy w zakresie geologii.

Zdjęcia: Ministerstwo Klimatu i Środowiska