Obchody „Dnia dinozaura 2024” zorganizowane przez Oddział Górnośląski PIG-PIB

66 milionów lat temu nadszedł ostatni dzień kredy, który okazał się kresem panowania niekwestionowanych władców ówczesnego świata – dinozaurów. Historia ta jest niewyobrażalnie odległe w czasie. Jednak pamięć o majestatycznych gadach przetrwała, które choć wyginęły, nawet dziś fascynują ludzi do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie – „Światowy Dzień Dinozaura”. W naszym kraju jest on obchodzony 26 lutego.

„Dzień Dinozaura” organizowany przez Oddział Górnośląski PIG-PIB w Sosnowcu w bieżącym roku nie miał charakteru pojedynczego, epizodycznego wydarzenia. Był to cykl spotkań z wychowankami przedszkoli oraz uczniami młodszych i starszych klas szkół podstawowych. Rozpoczęły się one 26 lutego w Sosnowcu, a skończyły 6 marca w Pyskowicach.

mężczyzna z laurka stoi na tle plakatu z dinozaurem

Prowadzący zajęcia Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB. Wesołe Przedszkole, fot Marta Załoga

Wzięło w nich udział ponad 400 osób – dzieci i młodzieży z Wesołego Przedszkola w Sosnowcu, Szkoły Podstawowej nr 7 Specjalnej w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 45 w Sosnowcu oraz przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły specjalnej – 3 grupy biorące udział w spotkaniu zorganizowanym w Centrum Wystawienniczym MOKiS w Pyskowicach.

 

grupa dzieci siedzi w kolorowej sali i słucha wykładu o dinozaurach

Zajęcia o dinozaurach w Pyskowicach. Fot Julia Słomska

„Dzień dinozaura” stał się pretekstem do wyruszenia w niesamowitą, edukacyjną podróży, która przeniosła wszystkich w czasie do królestwa polskich dinozaurów, dzięki przygotowanym i przeprowadzonym wykładom popularnonaukowym („Poczet polskich dinozaurów”) oraz tematycznym konkursom.

dzieci siedzące na sali, słuchające wykładu o dinozaurach

Zajęcia o dinozaurach w Pyskowicach. Fot Julia Słomska

Dzieci i młodzież wzięła w nich udział z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. Były to chwile rozbudzające wyobraźnię, pełne odkryć i miłych, niezapomnianych wrażeń. Po raz kolejny okazało się, że niekonwencjonalny sposób, w jaki Oddział Górnośląski PIG potrafi łączyć zabawę z nauką jest ważnym narzędziem edukacyjnym i przynosi doskonałe efekty! Współzawodnictwo, możliwość wykazania się dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą to bodźce silnie motywujące młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań, w przeciwieństwie do nadmiaru opisów i informacji podręcznikowych, przyswajanych zazwyczaj mechanicznie pod kątem zbliżających się sprawdzianów.

dzieci siedzące w klasie na wykładzie o dinozaurach

Zajęcia o dinozaurach w Sosnowcu. Fot Agata Woźniak

dzieci siedzące na sali, słuchające wykładu o dinozaurach

Zajęcia o dinozaurach w Wesołym Przedszkolu w Sosnowcu. Fot. Marta Załoga

dzieci siedzące na sali, słuchające wykładu o dinozaurach

Zajęcia o dinozaurach w Wesołym Przedszkolu w Sosnowcu. Fot. Marta Załoga

Tekst: Paweł Woźniak

logo sfinansowano nfosigw

 

Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania Państwowej Służby Geologicznej „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”