Zajęcia geoedukacyjne dla pierwszoklasistów w Oddziale Karpackim PIG-PIB

13 maja 2024 r. w Oddziale Karpackim w Krakowie gościliśmy uczniów i nauczycieli klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 60 im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Tematem zajęć były dinozaury, o których z pasją opowiadał nasz gość z Oddziału Górnośląskiego Paweł Woźniak.

Dzieci z ogromną ciekawością i zaangażowaniem (o czym świadczą zadawane w trakcie wykładu pytania) słuchały opowieści o znaleziskach dinozaurów min. w Krasiejowie, Sołtykowie, Borkowicach. Dowiedziały się, kim był i co miał wspólnego z dinozaurami Sir Richard Owen, kim są Gucio i Zuzia oraz gdzie można je oglądać, czy kentrozaury chodziły na czterech łapach, do czego służyły dilofozaurowi umieszczone na jego głowie charakterystyczne dwa grzebienie, jak odróżnić allosaura od tyranozaura i co łączy kury oraz indyki z dinozaurami.

Po prelekcji dzieci brały udział w przygotowanych konkursach. Musiały rozpoznać po odgłosie, które dinozaur tak „pięknie” ryczał i rozpoznać na zdjęciach dinozaury. Dzieci pozytywnie zaskoczyły nas swoją znajomością dinozaurów! Na zwycięzców konkursów czekały przygotowane nagrody.

W czasie spotkania wszystkie dzieci, mając do dyspozycji kolorowy papier, balony, taśmę i nożyczki, mogły zrobić swojego dinozaura. Musimy przyznać, że wykazały się ogromną zręcznością i pomysłowością, w czym pomagały im także panie nauczycielki. Dinozaury powędrowały wraz z dziećmi do szkoły, ale kilka zostało z nami jako prezent od naszych gości.

Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie do Oddziału Karpackiego PIG-PIB w Krakowie.

sala wykładowa z dziećmi jako słuchaczami

Publiczność zasłuchana w opowieść o dinozaurach

ekran z prezentacją dla dzieci

Slajdy z prezentacji o dinozaurach

sala pełna ludzi

Suchacze i prowadzący prelekcję Paweł Woźniak

dinozaury z balonów

Własnoręcznie wykonane dinozaury

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Garecka