Półfinał XXV edycji Konkursu Nasza Ziemia w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku

25 kwietnia 2024 r. w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku odbyły się półfinały jubileuszowej, XXV edycji Konkursu Geologicznego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem „Na Krańcach Ziemi”. Konkurs służy promocji wiedzy geologicznej, a udział w nim rozwija zainteresowania związane z przyrodą nieożywioną i pasje plastyczne. W półfinałach rywalizowali uczestnicy z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Do Oddziału Geologii Morza PIG-PIB napłynęło 245 prac plastycznych z 49 szkół, 17 prac teoretycznych w kategorii szkół podstawowych z 10 szkół i aż 108 prac teoretycznych w kategorii szkół średnich z 27 szkół. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie plastycznym (klasy IV-VI szkół podstawowych) oraz w konkursie wiedzy geologicznej, rozgrywanym na dwóch poziomach (klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

Zgromadzonych uczestników i ich opiekunów oraz rodziców przywitał Dyrektor Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku dr Wojciech Jeliński. Następnie uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych przystąpili do testów wiedzy, wykazując się szeroką wiedzą geologiczną, wykraczającą znacznie poza szkolną podstawę programową. Kolejnym punktem była uroczystość rozdania nagród i dyplomów nagrodzonym uczestnikom tegorocznego finału regionalnego. Laureaci otrzymywali wyróżnienia oraz atrakcyjne nagrody, będące dowodem ich wiedzy, pasji i zaangażowania. Następnie wszyscy obecni mieli okazję wspólnie świętować, delektując się ciepłą pizzą i różnorodnymi przekąskami.

mężczyzna w garniturze przemawia za mównicą na tle ekranu z prezentacją

Krótkie powitanie gości przez Dyrektora Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku, dr. Wojciecha Jelińskiego

sala pełna młodych ludzi siedzących na krzesłach

Sala Konferencyjna Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku z uczestnikami półfinałów Konkursu Nasza Ziemia

młodzież słucha wykładu i pokazu skał i minerałów wewnątrz pomieszczenia

Czas na krótką lekcję o skałach i minerałach

nasza ziemia gdansk9

Gość honorowy – wieloletni Organizator Konkursów Nasza Ziemia w Gdańsku, Leszek Jurys

rząd torebek i śpiworów przeznaczonych na nagrody dla uczestników konkursu

Nagrody już przygotowane

grupa dzieci i młodzieży pozujących do zdjęcia z dyplomami i nagrodami w rękach

Część laureatów półfinałów konkursu Nasza Ziemia 

Galeria zdjęć

Tekst: Anna Hrynowiecka
Zdjęcia: Katarzyna Andrzejak-Polak