Jubileusz 105-lecia PIG-PIB

24 maja 2024 r. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy świętował 105-lecie istnienia. Jubileuszowa Gala obfitowała w uroczyste momenty i chwile wzruszeń. W Muzeum Geologicznym i w ogrodzie Instytutu wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i instytutowe. Przez cały dzień uczestnikom urodzin PGI-PIB towarzyszyła podniosła atmosfera zabarwiona wspomnieniami i przyjacielskimi rozmowami oraz piękną słoneczną pogodą. 

Uroczystego otwarcia Państwowego Instytutu Geologicznego dokonał minister przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Paderewskiego – dr Kazimierz Hącia, 7 maja 1919 r. w Pałacu Staszica, który był pierwszą siedzibą Instytutu. Fundamenty prawne nowej instytucji były gotowe już rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W statucie Instytutu jako działania priorytetowe wskazano rozpoznanie budowy geologicznej Polski pod kątem występowania surowców mineralnych, tak niezbędnych dla rozwoju gospodarki Polski.

Dziś, po 105 latach PIG-PIB ma na koncie wielkie i znaczące osiągnięcia i jest jednym z najważniejszych polskich instytutów badawczych oraz perfekcyjnym wykonawcą zadań państwowej służby geologicznej. Pokazały to wszystkie elementy obchodów jubileuszu.

Sesję Jubileuszową otworzył i powitał gości prof. dr hab. Krzysztof Szamałek - dyrektor PIG-PIB, który podziękował wszystkim obecnym za przybycie. W sali głównej Muzeum Geologicznym zebrali się przedstawiciele, między innymi: Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Podsekretarz Stanu i Główny Geolog Kraju prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos i wiceminister Miłosz Motyka, Departamentu Geologii MKiŚ - dyrektor Maciej Młynarczyk, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wiceprezes Józef Matysiak, Wyższego Urzędu Górniczego – wiceprezes Piotr Wojtacha i Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Joanna Piekutowska. Zjawili się także przedstawiciele instytutów badawczych i wyższych uczelni, stowarzyszeń branżowych, przedsiębiorstw geologicznych i wiodących w kraju firm wydobywczych, reprezentanci Wojska Polskiego, byli i obecni pracownicy Instytutu.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju, gratulując jubileuszu powiedział, między innymi: - To było 105 lat działania, w warunkach czasem łatwiejszych, czasem trudniejszych. Okres ten przyniósł Instytutowi wiele sukcesów, a także wiele ważnych odkryć. Były one wynikiem wytężonej pracy pokoleń geologów. To były czasy wielu wyzwań, z których Instytut wychodził najczęściej z tarczą, a nie na tarczy. Wyzwania przyszłości, to szansa na rozwój zawodowy, zdobycie doświadczenia i poszerzenie swoich umiejętności. Kto, jeśli nie Państwo jesteście zdolni do podjęcia tych wszystkich wyzwań i prowadzenia harmonijnej współpracy z otoczeniem naukowym i gospodarczym? Jestem spokojny, że realizacja zadań Państwa Polskiego z zakresu geologii jest i będzie w dobrych rękach.

Następnie przyszedł czas na ceremonię wręczenia odznaczeń państwowych - Brązowych Krzyży Zasługi oraz Złotych i Brązowych Medali za Długoletnią Służbę nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Brązowymi Krzyżami Zasługi zostały udekorowane: dr Olimpia Kozłowska i dr Edyta Majer. Wystąpienie podsumowujące wypełnianie powierzonych zadań, uzupełnione slajdami szczegółowo dokumentującymi dokonania PIG-PIB w tej kwestii wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, dyrektor Instytutu. Mówił o powinnościach geologów na początku historii PIG-PIB, odkryciach zapewniających bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne, o dokonaniach w dziedzinie hydrogeologii. Poruszył wątki związane z geozagrożeniami, sporo miejsca poświęcił także problematyce zmian klimatu.

Powiedział, między innymi: - Nasi poprzednicy, którzy organizowali Państwowy Instytut Geologiczny zdawali sobie sprawę z ówczesnej sytuacji i dlatego położyli ogromny nacisk na kwestię przygotowania złóż do wykorzystania przez przemysł obronny. Wciąż działamy mając przed sobą zadanie zaspakajania potrzeb kraju. Ciągle się zmieniamy i te 105 lat jest tego dowodem. Robiliśmy, robimy i będziemy robić wszystko żeby bezpieczeństwo kraju i jego mieszkańców było zapewnione.

Goście zebrani w Sali Muzeum Geologicznego obejrzeli ponadto okolicznościowy film podsumowujący 105 działalności PIG-PIB i wysłuchali referatu dr Olimpii Kozłowskiej, zastępczyni dyrektora na temat wyzwań państwowej służby geologicznej.

Ostatnim akcentem pierwszej części Sesji Jubileuszowej było otwarcie wystawy pt. „Grażyna Hase pod urokiem minerałów i Marii Skłodowskiej Curie”. Wybitna polska projektantka mody wprowadziła w temat ekspozycji i wyjaśniła, jakie jest jej przesłanie.

Następnie wszyscy goście przeszli do ogrodu Instytutu, aby brawami docenić tych, którzy zostali wyróżnieni i otrzymali odznaczenia nadane przez Paulinę Hennig-Kloskę, Minister Klimatu i Środowiska oraz dyrektora PIG-PIB i Kapitułę Honorowej Odznaki PIG-PIB. Po części oficjalnej przyszedł czas na życzenia dla Instytutu od zaproszonych gości oraz piknik, który przebiegł w luźnej i przyjacielskiej atmosferze. Wszyscy gratulowali jubileuszu, a byli pracownicy wspominali lata spędzone w pracy.

cztery osoby pozujące do zdjęcia podczas uroczystej gali

Odznaczone Brązowym Krzyżem Zasługi - dr Edyta Majer i dr Olimpia Kozłowska oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos - Główny Geolog Kraju i wiceminister Miłosz Motyka

kilka osób stojących w jednym rzędzie podczas uroczystej gali

kilka osób stojących w jednym rzędzie podczas uroczystej gali

Odznaczeni Medalem Złotym za Długoletnią Służbę

mężczyzna w garniturze przypina kobiecie medal

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos dekoruje mgr Joannę Brytan Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę

mężczyzna na mównicy przemawia

Wystąpienie prof. dr. hab. Krzysztofa Szamałka, dyrektora PIG-PIB

mężczyzna stojący na mównicy

Wystąpienie prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Galosa

mężczyzna odznacza innego mężczyznę medalem

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos dekoruje dr. Tomasza Wojciechowskiego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Polskiej Geologii”

kilka osób stojących w jednym rzędzie podczas uroczystej gali

Odznaczeni Okolicznościową Odznaką „Za Zasługi dla PIG”

kilka osób stojących w jednym rzędzie podczas uroczystej gali

Odznaczeni Honorową Złotą Odznaką PIG

dużo osób siedzących na krzesłach w sali muzealnej podczas uroczystej sesji

Uroczysta Sesja

piknik firmowy w ogrodzie

Plenerowy piknik

  pdf Lista osób odznaczonych (315 KB)

Tekst: Artur Baranowski
Zdjęcia: Paweł Derkowski, Michał Zieliński