Na pomoc - Pogotowie Geologiczne

Coraz bliżej wakacje i czas plenerowych aktywności. Zdarzyć się może, że podczas turystycznej eksploracji różnych zakątków Polski trafimy na ślady przeszłości – szczątki prehistorycznych zwierząt lub interesujące kamienie. Takie znaleziska pobudzają ciekawość i chęć ustalenia z jakiego okresu pochodzi odkryty ząb lub kość i do kogo należała, albo jakim minerałem jest znaleziony piękny kamień. Państwowy Instytut Geologiczny przychodzi z pomocą w takich przypadkach.

Między innymi w celu udzielania fachowych wyjaśnień utworzono w Muzeum Geologicznym Pogotowie Geologiczne. Każde zgłoszenie geologicznego znaleziska traktowane jest poważnie i zwykle nad wyjaśnieniem pracuje kilku ekspertów różnych specjalności. Potrafią oni najczęściej na podstawie samych zdjęć przedmiotu określić z czym mamy do czynienia. Pogotowie Geologiczne umożliwia szybkie reagowanie na sygnały o znaleziskach meteorytów, skamieniałości, skał i minerałów. Porady udzielane są bezpłatnie.

Znaleziska oraz prośby o wyjaśnienia można zgłaszać:

  • telefonicznie pod numerem 22 45 92 604;
  • mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wysyłając prywatną wiadomość na profilu Muzeum na Facebooku: https://www.facebook.com/muzeumGeologiczne

Jak w praktyce wygląda działanie Pogotowia Geologicznego opowiadał Andrzej Jagielski w Radiu Plus:

W stolicy mamy Pogotowie geologiczne - Radioplus.pl

dinosaur 2106811 1280 web

Tekst: Artur Baranowski

Zdjęcie: Pixabay