Geologia dla społeczeństwa, czyli PIG-PIB na 2. Kongresie Naukowym

Referaty i dyskusje pełne dowodów na ogromną rolę nauki w rozwoju społeczeństwa wypełniły zorganizowany po raz drugi przez Radę Główną Instytutów Badawczych (RGIB) Kongres Naukowy. Hasłu głównemu – „Nauka dla społeczeństwa” podporządkowano wszystkie punkty programu. W wydarzeniu uczestniczył także Państwowy Instytut Geologiczny-PIB.

Głównym celem Kongresu była intensywna promocja osiągnięć naukowych, które mają zasadniczy lub znaczący wpływ na poziom życia i rozwój współczesnego społeczeństwa. Organizatorzy chcieli rozpropagować tę ideę pośród naukowców wszelkich specjalności i jednostek naukowych, zwracając uwagę, że świadomość społeczna buduje pozytywną opinię o ich pracy. A bez tej trudno liczyć na korzystny klimat dla inwestowania w prace grup ekspertów, uczelni czy instytutów badawczych.

Sesje tematyczne na Politechnice Warszawskiej

Sesje tematyczne na Politechnice Warszawskiej

Ośmiu sesjom tematycznym i dziewięciu debatom towarzyszyło 40 stoisk jednostek naukowych ilustrujących współczesne osiągnięcia nauki i najważniejsze wdrożenia naukowe. Stały się one także miejscami wielu rozmów z odwiedzającymi oraz spotkań z mediami.

Stoisko PIG-PIB cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, reprezentujących zarówno przedstawicieli nauki i biznesu. Gościem specjalnym na stoisku PIG-PIB był Minister Nauki Dariusz Wieczorek, który wręczył pamiątkowy dyplom i z zainteresowaniem wysłuchał informacji o najnowszych osiągnięciach Instytutu.

Minister Nauki Dariusz Wieczorek na stoisku PIG-PIB

Minister Nauki Dariusz Wieczorek na stoisku PIG-PIB

Nasze stoisko odwiedzali także uczniowie, którzy szukali inspiracji do wyboru kierunku studiów. Mogli poznać istotę działania Instytutu i obejrzeć cyfrowe zasoby danych geologicznych. Młodym pomagaliśmy w wyborze przyszłej drogi edukacyjnej, pokazując korzyści z nauki geologii, a starszym wskazywaliśmy jakie są praktyczne korzyści z pracy geologów.

img 1487 web

Tekst: Artur Baranowski

Zdjęcia: Katarzyna Skolimowska

 

Udział PIG-PIB w Kongresie został zorganizowany w ramach zadania „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024–2026 (zadanie ciągłe PSG)” i został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logo sfinansowano nfosigw