Wystawa w rocznicę wstąpienia do UE

Od 18 czerwca 2024 r. na Placu Kwiatowym w Katowicach można oglądać wystawę plenerową pt. „Zjednoczeni w georóżnorodności”. Ekspozycja zabiera w niezwykłą podróż po Europie, pokazując wybrane obiekty należące do grona Światowych Geoparków UNESCO.

Geoparki to nie tylko muzea geologiczne „pod chmurką”, ale coś znacznie bogatszego. To obszary podlegające prawnej ochronie, promujące i chroniące zasoby geologiczne, ekologiczne oraz kulturowe, w połączeniu ze zróżnicowanym rozwojem i zaangażowaniem lokalnej społeczności.

wystawa plenerowa dotycząca geologii

 

Plansze wystawy plenerowej w Katowicach

Świętujemy 20 rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej pokazując piękno i bogactwo form krajobrazu Europy, który został ukształtowany w wyniku procesów geologicznych. Wśród wielu regionów starego kontynentu, które zachwycają nas swoim pejzażem, wyodrębniliśmy szczególnie cenne miejsca w 19 krajach. Każdy z tych obszarów jest wyjątkowy i udowadnia, że geoparki są doskonałymi miejscami do uprawiania turystyki.

W Polsce mamy trzy Światowe Geoparki UNESCO – Geopark Świętokrzyski, Łuk Mużakowa i Kraina Wygasłych Wulkanów.

wystawa plenerowa w parku

Wystawa plenerowa

Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli odkryć kolejne ciekawe miejsca, które staną się celem wakacyjnych wypraw. Można ją oglądać w Katowicach do 12.07.2024 r. Potem pojedzie do Wrocławia.

Tekst: Artur Baranowski

Wystawa „Zjednoczeni w georóżnorodności” prezentowana jest w ramach zadania Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026” i została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logo dofinansowano nfosigw