Ostrzeżenie o zagrożeniu osuwiskowym - komunikat państwowej służby geologicznej nr 1/2025

Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z intensywnymi opadami deszczu w południowej i środkowej części Polski. Dotyczy to przede wszystkim obszarów, na których suma opadu w dniach 9-10 lipca może sięgnąć 120 mm, a lokalnie 170 mm. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB (IMGW-PIB) wysokich opadów należy spodziewać się w województwie śląskim, łódzkim, zachodniej części województw małopolskiego i świętokrzyskiego oraz wschodniej części województw opolskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. IMGW-PIB wydało dla tych rejonów kraju ostrzeżenie trzeciego stopnia.

Charakter opadu, jaki jest prognozowany na najbliższe dni może niekorzystnie wpłynąć na stabilność stoków i zboczy dolin. Ostrzega się przed możliwością wystąpienia spływów błotnych i gruzowo błotnych oraz płytkich osuwisk. Ostrzeżenie dotyczy obszarów górskich i wyżynnych województwa śląskiego, zachodniej części województwa małopolskiego oraz wschodniej opolskiego, a także obszarów dolin rzecznych województw łódzkiego oraz wschodniej części województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Osunięcia mogą być bardzo dynamiczne, należy się również spodziewać osuwisk spowodowanych erozyjnym podcinaniem zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Wszystkie przypadki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i powodować straty materialne.

Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych dniach. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.

Państwowy Instytut Geologiczny – PIB (PIG-PIB) w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce. Z lokalizacją dotychczas rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO: mapa.osuwiska.pgi.gov.pl

Państwowa służba geologiczna zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych, itp.

W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do PIG – PIB:

  • telefonicznie: 12 290 1385

lub za pośrednictwem

  • poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inne dane kontaktowe:

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Centrum Geozagrożeń
tel.: 12 290 13 85 tel. kom.: 783 834 013
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr inż. Maria Przyłucka
Zastępca Kierownika Centrum Geozagrożeń
tel.: 22 45 92 578; kom. 573 914 335
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.