Raport z Łebienia – konferencja prasowa

konf raport 210Konferencja prasowa poświęcona prezentacji wniosków z raportu o aspektach środowiskowych szczelinowania hydraulicznego wykonanego w otworze Łebień LE-2H odbyła się 2 marca w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie.

 

 

 

Raport pod tytułem „Badania aspektów środowiskowych procesu szczelinowania hydraulicznego wykonanego w otworze Łebień LE-2H" opracowany został w listopadzie 2011 r. przez zespoły badawcze pięciu instytucji: PIG-PIB, Instytutu Geofizyki PAN, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, Zakładu Biologii Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie. W pracach terenowych prowadzonych od 13.06–13.10.2011 r. uczestniczyło ponad 30 osób, w pracach laboratoryjnych ok. 20 osób. Koordynatorem prac był Państwowy Instytut Geologiczny.

 

RAPORT I ZDJĘCIA DO POBRANIA >>

 

konf raport2


Na pytania dziennikarzy odpowiadał dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Jerzy Nawrocki (z mikrofonem), dr Monika Konieczyńska (z lewej) i dr Małgorzata Woźnicka. Konferencję prowadził rzecznik prasowy Instytutu Mirosław Rutkowski

 

Badaniom poddano główne elementy środowiska w rejonie otworu Łebień LE-2H, gdzie w dniach 19.08–28.08.2011 r. przeprowadzono pierwsze w Polsce pełnoskalowe szczelinowanie hydrauliczne w poziomej części odwiertu wykonanego na zlecenie spółki Lane Energy.

 

Publiczna prezentacja raportu odbyła się 2 marca 2012 r. podczas konferencji prasowej w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Dziennikarzy zgromadzonych w sali konferencyjnej Muzeum Geologicznego PIG powitał o 11.00 rzecznik prasowy Instytutu Mirosław Rutkowski (z prawej). Wnioski z raportu przedstawił dyrektor PIG-PIB prof. dr hab. Jerzy Nawrocki. Metodologię badań omawiały współautorki raportu: dr Monika Konieczyńska (opróbowanie powietrza glebowego, analiza płynu szczelinującego i zwrotnego, gospodarka odpadami) i dr Małgorzata Woźnicka (model przepływu wód podziemnych, monitoring studni głębinowych).

 

Konkluzję raportu można opisać jednym zdaniem: jeśli szczelinowanie odbywa się zgodnie z przepisami prawa i zasadami dobrej praktyki, to nie wywołuje istotnych zmian w środowisku i wodach podziemnych.

 

Naukowcy zwracali jednak uwagę na konieczność dalszego monitorowania obszaru, aby można było ocenić zmiany, które w związku z wolnym przepływem wód podziemnych mogą się pojawić ze znacznym opóźnieniem.

 

W konferencji wzięło udział ok. 35 dziennikarzy. Obecni byli przedstawiciele głównych gazet, agencji prasowych (PAP, Reuters, AP), pięciu stacji telewizyjnych i trzech radiowych. Frekwencja była umiarkowana, co organizatorów nie zaskoczyło, albowiem już wcześniej optymistyczne wnioski z raportu przedostały się do mediów, więc sensacji się nie spodziewano.

 

 Mirosław Rutkowski

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

 

st1\:*{behavior:url(#ieooui) }

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}