Dzień Ziemi na Polu Mokotowskim

W niedzielę 26 kwietnia Muzeum Geologiczne PIG uczestniczyło w wielkim warszawskim festynie z okazji 45. Światowego Dnia Ziemi. W tym roku zaprezentowaliśmy ekspozycję „Woda źródłem energii”.

 

 

 

Mieszkańcy Warszawy po raz kolejny udowodnili, że nie straszna im ani zła pogoda, ani utrudnienia związane z biegnącym ulicami miasta maratonem i tłumnie stawili się na Polu Mokotowskim, by wziąć udział w corocznym festynie z okazji Światowego Dnia Ziemi, który w 2015 r. odbył się w niedzielę 26 kwietnia.

 

Festyn rozpoczął się oficjalnie o 10:00, choć pierwsi zwiedzający przybyli już godzinę wcześniej, i trwał aż do godziny 18:00. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt instytucji i organizacji, które przygotowały wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych gości.

 

Namiot Muzeum Geologicznego PIG-PIB, podobnie jak w latach ubiegłych, był rozstawiony w Sektorze Wymiany Informacji, po sąsiedzku m.in. z Ministerstwem Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetem Warszawskim.

 

W namiocie Państwowego Instytutu Geologicznego tłoczy się ponad dwadzieścia osób

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego odwiedziło, jak zwykle, wielu gości

 

Nawiązując do hasła przewodniego festynu „Z energią zmieniamy źródła” Muzeum Geologiczne przygotowało dla zwiedzających ekspozycję „Woda źródłem energii” dotyczącą dwóch ważnych źródeł energii odnawialnej: geotermii oraz wodnej. Na kilku planszach edukacyjnych przedstawiliśmy zarówno zalety, jak i wady obu źródeł oraz możliwości ich wykorzystania w Polsce.

 

Fragment ekspozycji - plansze

Fragment ekspozycji

 

Goście stoiska oglądają leżące na tacy skały i próbują je rozpoznać

Rozpoznawanie polskich skał i minerałów sprawiało trochę kłopotów, ale była przy tym niezła zabawa

 

Zdobytą wiedzę goście mogli wykorzystać w konkursach organizowanych w naszym stoisku, z kolei najmłodsi mieli szansę wygrać cenne nagrody, rozwiązując tematyczne rebusy. Oprócz zagadek związanych z tematyką festynu zwiedzający mogli również sprawdzić się w rozpoznawaniu skał i minerałów.

 

 

Tekst: Marlena Świło

Zdjęcia: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska