W dniach 15-17 kwietnia 2011 r. w obiektach wystawienniczych Targów Kielce odbywały się XVI Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ 2011. Jedną z imprez towarzyszących targom była konferencja naukowa Kamień w budownictwie, organizowana corocznie przez Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Kielcach. Na konferencji zaprezentowane zostały cztery referaty poświęcone szeroko pojętej tematyce kamienia budowlanego.
Mgr Elżbieta Tołkanowicz (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w Warszawie) wygłosiiła referat Kamienie drogowe i budowlane w Polsce. Zasoby i ich wykorzystanie, przedstawiający zmiany, jakie zaszły w latach 2005-2009 na rynku tych surowców, a także scharakteryzowała najważniejsze rodzaje krajowych kamieni budowlanych pod względem ich zasobów i wydobycia.
Historię chęcińskiego ośrodka kamieniarskiego interesująco omówił dr Michał Wardzyński (Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Sztuki). W referacie Początki eksploatacji i wykorzystania „marmurów” chęcińskich w sztuce Rzeczypospolitej (ok. 1585-1610) przedstawił najważniejsze rodzaje wapieni ozdobnych wydobywanych na przełomie XVI i XVII wieku w Górach Świętokrzyskich. Świętokrzyskie wapienie były wykorzystywane w architekturze i zdobnictwie na terytorium całej Rzeczypospolitej. W omawianych czasach w Chęcinach, będących ważnym ośrodkiem sztuki kamieniarskiej, przebywało kilkudziesięciu muratorów i rzeźbiarzy.
Mgr inż. Stanisław Sitarz (Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Strzegom) wygłosił referat Perspektywy rozwoju kamieniarstwa w Polsce. Zdaniem prelegenta wzrastać będzie zapotrzebowanie na kamienne elementy we wnętrzach budynków (m.in. na parapety, schody i kominki) oraz na elewacje. Dużej skali prac drogowych, prowadzonych w kraju w ostatnich latach, nie mogą sprostać polskie kamieniołomy. Ponieważ nie nadążają z produkcją krawężników granitowych i kostki kamiennej, w ubiegłym roku potrzebny był import kruszyw dla drogownictwa. Według Stanisława Sitarza krajowe kamieniarstwo opiera się na nowoczesnych technologiach i pod tym względem nie ustępuje zagranicznej konkurencji. Problemem jest natomiast kształcenie nowej kadry kamieniarzy, głównie ze względu na brak szkół zawodowych. ZPBK dąży do poprawy sytuacji - przygotował program nauczania zawodu kamieniarza i opracował odpowiednie podręczniki.
Wystąpienie mgr. inż. Stanisława Sitarza
Mgr inż. Dariusz Wawrzynkiewicz (dwumiesięcznik Nowy Kamieniarz z Poznania) przygotował bogato ilustrowany referat Nowe materiały na rynku. Co modnego na nowy sezon? m.in. o nowościach z targów kamieniarskich w Brazylii i Turcji. Podkreślił również, że możliwości wprowadzania na rynek pozaeuropejski nowych odmian kamienia są ogromne.
W trakcie targów odbywały się także inne wydarzenia:
- Arena Kamienia
- Wystawa konkursu Projektowanie w kamieniu
- Rzeźbienie mozaiką
- Walny Zjazd Członków ZPBK
- Giełda Minerałów
Na targach działało stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, w którym pracownicy Oddziału Świętokrzyskiego - specjaliści od informacji geologicznej udzielali konsultacji. Można było także dowiedzieć się więcej o działalności Instytutu oraz kupić publikacje wydawane przez PIG
tekst: Elżbieta Tołkanowicz
zdjęcia: Dominik Szrek