Konkurs „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

finalisci 490Wielki finał nastąpił 28 maja w Warszawie. Troje laureatów otrzymało indeksy Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

 

 

Ponad 3 tysiące prac napłynęło na XVI Ogólnopolski Konkurs Geologiczno-Środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Po miesiącach rywalizacji do ostatniego etapu przeszło kilkanaście osób, z których wyłoniono zwycięzców w wielkim finale.

 

Konkurs jest organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z litewską Służbą Geologiczną. Patronat nad imprezą objęli m.in. Sławomir Brodziński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju oraz Jego Ekscelencja Pan Šarunas Adomavičius, Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce.

 

Finał rozegrano 28 maja. A było o co walczyć. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymali indeksy Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najwyższe noty otrzymał Józef Sędziak z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Wywalczył sobie prawo do studiowania na Jagiellonce, mimo że kończy dopiero pierwszą klasę.

 

finalisci 490

Finaliści i organizatorzy konkursu Nasza Ziemia w Sali Muzeum Geologicznego w Warszawie. Fot. A. Szymkowiak

 

A lekko nie było, jak powiedział nam po finale Józef. - Najtrudniej było znaleźć źródła, w których mógłbym odszukać informacje potrzebne do przygotowania się do konkursu. Miałem z tym sporo problemów – przyznał.

 

Konkurencja była ogromna, dlatego wynik zmagań niemal do końca był wielką niewiadomą. Licealista z Torunia dopiero w przedostatniej rundzie testu wiedzy wyszedł na prowadzenie, którego już do końca nie oddał. Stres był duży, ale radość po zwycięstwie jeszcze większa.

 

1 miejsce

Józef Sędziak z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu odbiera nagrody i dyplom zwycięzcy w konkursie wiedzy geologicznej Nasza Ziemia.... Fot. A. Szymkowiak

 

Józef od dawna interesuje się geografią, biologią i chemią. Jak powiedział, zajął się geologią, bo łączy ona te trzy dziedziny. W przyszłości chce zostać geofizykiem. Oprócz Józefa Sędziaka indeksy Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymały Małgorzata Pajdak z Krakowa oraz Katarzyna Stachoń z Bierunia.

 

To jednak nie jedyni zwycięzcy. Konkurs był bowiem rozgrywany w trzech kategoriach. Poza poziomem ponadgimnazjalnym uczestnicy startowali w turnieju plastycznym (dla dzieci ze szkół podstawowych) oraz w turnieju wiedzy na poziomie gimnazjalnym. Wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Bogusz Kulus.

 

Plastyczna część konkursu od ośmiu lat organizowana jest także na Litwie. W tym roku finaliści z tego kraju gościli w Warszawie. I to właśnie dzieci z Litwy odniosły wielki sukces w IX finale polsko-litewskiej części plastycznej. Nasi młodzi sąsiedzi znaleźli się w ścisłej czołówce. Triumfował Astijus Puodžiukas z Uteny, drugie miejsce zajęła Gerda Noreikaitė z Šilalė, piąte zaś Giedrius Naujokas z Kanas. XVI plastyczny finał ogólnopolski wygrała natomiast Agnieszka Ossolińska z Chociwla.

 

 delegacja litewska 1

Litewscy laureaci konkursu prezentują swoje dyplomy. W pierwszym rzędzie od lewej: zdobywca 1 miejsca Astijus Puožiukas (Progimnazjum Utena Krašuona w Utenie), Dalia Puodžiukienė (nauczycielka z tego gimnazjum), Ilona Venckienė (szkoła w Šilalė), Nojus Kononovas (szkoła w Šilalė), zdobywca 5 miejsca Giedrius Naujokas (Szkoła Kaunas Juozas Grušas w Kownie), Stasė Didžgalvienė (nauczycielka w Szkole Kaunas Juozas Grušas), Eligija Baranovskienė (LGT); w drugim rzędzie od lewej Agnieszka Jeżyk (tłumaczka z Uniwersytetu Warszawskiego), Anton Symonovič (LGT), Wojciech Brochwicz-Lewiński (PIB-PIB, były wiceminister i główny geolog kraju) i Minijus Samuila (Drugi Sekretarz Ambasady Litwy w Polsce). Fot. I. Virbickienė

 

Finał tegorocznej edycji konkursu powinien się dobrze zapisać w pamięci, zwłaszcza reprezentacji litewskiej, dzięki dodatkowym atrakcjom, o jakie zadbali organizatorzy konkursu. Tym razem był to szeroki program wycieczek, od zwiedzania Warszawy po wizytę w szczególnym miejscu, jakim jest Park Jurajski w Bałtowie. Warto także wspomnieć o równoległych nagrodach i wyróżnieniach, jakimi zostali uhonorowani za swą pracę nauczyciele prowadzący zwycięzców.

 

baltow 

Delegacja litewska zwiedza Park Jurajski w Bałtowie. Od lewej: Eligija Baranovskienė (LGT), Giedrius Naujokas (Szkoła Juozas Grušas w Kownie), Stasė Didžgalvienė (nauczycielka w Szkole Kaunas Juozas Grušas w Kownie), Tatiana Woroncowa-Marcinowska (PIG-PIB), Astijus Puožiukas (Progimnazjum Utena Krašuona w Utenie), Nojus Kononovas (uczestnik konkursu), Agnieszka Jeżyk (tłumaczka z Uniwersytetu Warszawskiego) i przewodnik po Parku Jurajskim. Fot. I. Virbickienė

 

Trzeba jeszcze dodać, że atmosfera w trakcie całego konkursu była wspaniała. Taki nastrój w połączeniu z gorącymi gratulacjami dla zwycięzców i ich opiekunów oraz organizatorów konkursu należy uznać za dobry znak na przyszłość tego ważnego projektu w naszym kraju i na Litwie.

 

Prace plastyczne finalistów konkursu polsko-litewskiego

Prace plastyczne finalistów konkursu ogólnopolskiego

 

Tekst: Andrzej Rudnicki i Wojciech Brochwicz-Lewiński

Zdjęcia: Andrzej Szymkowiak i Indrė Virbickienė

 

 

LISTA FINALISTÓW KONKURSU 

„Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY

 

POZIOM PONADGIMNAZJALNY

 

I – Józef Sędziak - IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

II – Małgorzata Pajdak - II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

III – Katarzyna Stachoń - Liceum Ogólnokształcące w Bieruniu

IV – Mikołaj Gajowski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

V – Martyna Przychodna - Liceum Ogólnokształcące nr 9 we Wrocławiu

VI – Wojciech Kalinowski - Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie

VII – Paweł Piotrowski - Technikum Chemiczne nr 8 w Kielcach

 

POZIOM GIMNAZJALNY

 

I – Bogusz Kulus - Gimnazjum w Śmiglu

II – Kacper Ścibski - Gimnazjum nr 3 w Chruszczobrodzie

III – Kamila Flejterska - Gimnazjum Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej

IV – Marek Chudzik - Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze

V – Aleksandra Kęcka - Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

VI – Gabriela Płachno - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie

VII – Agata Tuszkowska - Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich

 

KONKURS PRAC PLASTYCZNYCH

 

IX FINAŁ POLSKO-LITEWSKI

 

I – Astijus Puodžiukas

II – Gerda Noreikaitė

III – Agnieszka Ossolińska

IV – Aleksandra Watała

V – Giedrius Naujokas

VI – Zuzanna Nowicka

 

XVI FINAŁ OGÓLNOPOLSKI

 

I – Agnieszka Ossolińska

II – Zuzanna Nowicka

III – Aleksandra Watała

IV – Jadwiga Leonarczyk

V – Mateusz Walkiewicz

VI – Jagna Rybarczyk

VII – Nikola Lib

 

Nagroda publiczności

Agnieszka Ossolińska

 

Nagroda Polskiego Towarzystwa Geologicznego

Bogusz Kulus