Tragedia w kopalni Rudna

Ośmiu górników nie żyje – to tragiczny bilans wstrząsów do jakich doszło we wtorek wieczorem w należącej do KGHM kopalni miedzi „Rudna” w Polkowicach (woj. dolnośląskie).

Wstrząsy wywołały zawał na głębokości ponad 1000 m. W tym czasie przebywało tam 30 osób. Ośmiu górników - bezpośrednio w rejonie najbardziej zagrożonym. Żaden nie przeżył. Pozostali odnieśli obrażenia. Dziewięciu z nich trafiło do szpitala. Nadal przebywa tam pięciu górników.

Akcja ratownicza zakończyła się w środę. Prowadzona była w bardzo trudnych warunkach. Wstrząsy spowodowały poważne zniszczenia. Wyrobiska były zasypane po sam strop. Zasypany został także jeden z szybów. Ratownicy nawet ręcznie musieli przekopywać się przez zwalone skały. W akcji uczestniczyło 120 górników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego.

Siłę  wtorkowych drgań oceniono na 8 w górniczej 10-stopniowej skali, przy czym według serwisu earthquaketrack.com magnituda wstrząsów sięgała  4,4. Były odczuwalne nawet w oddalonym o około 20 km Głogowie. Jak poinformowała rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek, wstrząs nastąpił samoistnie i nie był prowokowany.

"Rudna" jest największą kopalnią rudy miedzi w Europie i jedną z największych na świecie. Eksploatuje przede wszystkim złoże „Rudna”, ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach „Sieroszowice” i „Głogów Głęboki – Przemysłowy”. Eksploatacja złoża na terenie ZG „Rudna” prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia R-IX oraz Rudna Północna. Zasoby przemysłowe tej kopalni wynoszą 432 miliony ton rudy miedzi (wg stanu na 31.12.2015). Średnia zawartość miedzi w rudzie wynosi 1,88 proc., średnia zawartość srebra – 62,52 g/Mg. Wydobycie prowadzone jest tam od 1974 r., a obecna zdolność produkcyjna kopalni Rudna sięga 12 mln ton rudy rocznie.

Maja Kowalska
wykorzystano informacje: KGHM, PAP, WP, TVP INFO, TVN24