Gorąca linia z amerykańską służbą geologiczną

Zagrożenie wody nowymi substancjami toksycznymi oraz jakość i monitoring wód podziemnych – to główne problemy poruszone podczas webinarium – internetowego seminarium – w którym uczestniczyli eksperci amerykańskiej służby geologicznej (USGS) i Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Podczas wirtualnej telekonferencji 24 lutego z siedzibą Instytutu połączyło się jednocześnie kilka ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych.

Najgorętszym tematem seminarium były badania substancji zagrażających jakości wód, czyli tzw. emerging contaminants (ECs), w szczególności zaś zawartości farmaceutyków w wodach podziemnych. Zjawisko przedostawania się tych substancji do gleby, a następnie do poziomów wodonośnych, stanowi poważne, narastające zagrożenie dla jakości wody, a co za tym idzie także dla zdrowia ludzi. Przedstawiciele USGS zaprezentowali wyniki prowadzonych przez siebie badań dotyczących zawartości tych substancji w wodach, jak również metody analityczne stosowane i opracowane w USGS National Water Quality Laboratory. Podczas dyskusji poruszono szereg kwestii praktycznych dotyczących wyboru lokalizacji poboru próbek, protokołów poboru, transportu próbek oraz kontroli jakości.

Prezentacje prowadzili czołowi eksperci USGS: Dana Kolpin z Illinois-Iowa Water Science Center, dyrektor projektu U.S. Geological Survey's Emerging Contaminants Project, Edward Furlong, analityk z USGS National Water Quality Laboratory, specjalista ds. spektrometrii masowej w analizie śladowych ilości związków organicznych mających zastosowanie w badaniach środowiskowych oraz Patrick Phillips z USGS Northeast Region specjalizujący się w badaniach nad pochodzeniem i migracją śladowych substancji organicznych w wodach podziemnych. Ze strony polskiej w dyskusji uczestniczyli dr inż. Anna Kuczyńska z Programu Zagrożenia i Ochrona Wód Podziemnych, dr Wojciech Wołkowicz i Łukasz Wojcieszak z Programu Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko oraz Małgorzata Przychodzka, dr Wojciech Brochwicz-Lewiński i Maria Wojcieszak z Działu Współpracy Międzynarodowej.

Amerykańska służba geologiczna ma blisko 20-letnie doświadczenie w badaniach ECs. Jest światowym liderem w tego rodzaju analityce. PIG-PIB liczy na wymianę doświadczeń w tej dziedzinie, zwłaszcza że Instytut prowadzi już własne badania nad zawartością farmaceutyków w wodach podziemnych.

Webinarium było kontynuacją współpracy, jaką nasi eksperci podjęli z USGS w 2016 roku.

Autor: Anna Kuczyńska