Geotermia dla programu Mieszkanie Plus

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy wesprze wykorzystanie płytkiej energii geotermalnej na obszarach objętych programem Mieszkanie Plus w Polsce. W ramach wspólnego polsko-norweskiego projektu Geothermal4PL opracowane zostaną m.in. studium wykonalności zastosowania płytkiej geotermii i wytyczne dla reklasyfikacji danych geologicznych niezbędnych dla opracowania map geotermicznych. Przeprowadzone zostanie też szkolenie dla administracji geologicznej oraz projektantów i wykonawców instalacji pomp ciepła.

Projekt został oficjalnie zainaugurowany 24 maja 2017 r. podczas spotkania w siedzibie Norweskiej Służby Geologicznej (NGU) w Trondheim. Wcześniej, 22. maja 2017 r., eksperci z PIG-PIB uczestniczyli w konferencji GeoEnergi2017 organizowanej przez Partnera Projektu – instytut badawczy Christian Michelsen Research AS (CMR), a następnie – w dniu 23 maja, w spotkaniu roboczym specjalistów z PIG-PIB, CMR, Norwegian University of Science and Technology (NTNU) oraz Center For Renewable Energy Sources (CRES) z Grecji i Komisarza Urzędu Miasta w Bergen ds. Klimatu, Kultury i Gospodarki.

1n

Warsztaty projektowe

Podczas obu wydarzeń w Bergen zaprezentowany został wspólny poster pracowników PIG-PIB i CMR pt. Geothermal4PL – Support for Sustainable Development and Use of Shallow Geothermal Energy within the Areas of the Mieszkanie Plus Programme in Poland. The Main Objectives and Planned Results of the Bilateral Polish-Norwegian Project oraz wygłoszona została prezentacja wprowadzająca uczestników w wybrane aspekty energii geotermalnej w Polsce, aktywność naszego Instytutu w tej dziedzinie oraz doświadczenia w realizacji podobnych projektów, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Specjaliści z PIG-PIB zapoznali się z działalnością CMR i CRES oraz polityką energetyczną miasta Bergen, która opiera się na stopniowym ograniczeniu do 2030 roku wykorzystania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, w tym płytkiej geotermii. Po zakończeniu obrad odbyła się wizyta studyjna, podczas której przedstawiciele PIG-PIB oraz CRES obejrzeli dwie instalacje pomp ciepła służące do ogrzewania i chłodzenia budynków w Bergen.

4n

Sesja posterowa

 

2n

Wizyta studyjna na stacji pomp ciepła służących do ogrzewania i chłodzenia budynków w Bergen

Spotkanie w Trondheim poświęcone było zagadnieniom technicznym związanym bezpośrednio z realizacją projektu Geothermal4PL. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele CMR, oraz eksperci z NGU i NTNU. Wspólnie przedyskutowano plan i metody realizacji wszystkich zadań projektu oraz szczegółowy zakres współpracy. Eksperci z NGU zapoznali także gości z działalnością norweskiej służby geologicznej, zwłaszcza w zakresie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych z wierceń. W tym dniu miała również miejsce druga wizyta studyjna – tym razem dotyczyła ona instalacji wykorzystującej płytką energię geotermalną w systemie otwartym, typu woda – woda, działającą w pobliżu Trondheim.

3n

Wizyta studyjna na stacji pomp ciepła skojarzonej z panelami słonecznymi służącej do ogrzewania i chłodzenia budynków w Bergen

5n

Uczestnicy spotkania otwierającego projekt Geothermal4PL przed siedzibą Norweskiej Służby Geologicznej w Trondheim – górny rząd od lewej: Hans de Beer (NGU), Atle Dagestad (NGU), Magdalena Sidorczuk (PIG-PIB), Grzegorz Ryżyński (PIG-PIB), Jacek Kocyła (PIG-PIB), dolny rząd od lewej: Anna Seither (NGU), Kirsti Midttømme (CMR), Eliza Dziekan-Kamińska (PIG-PIB), Randi Kalskin Ramstad (NTNU) i Maciej Kłonowski - kierownik projektu (PIG-PIB)

Projekt Geothermal4PL jest finansowany w ramach programów European Economic Area Grants, Norway Grants – Funduszu Współpracy Dwustronnej.

W dniach 5-6 października 2017 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbędzie się szkolenie dla administracji geologicznej oraz projektantów i wykonawców instalacji pomp ciepła, natomiast w dniu 25 października 2017 r., podczas 7. Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland, zostanie zorganizowana sesja zamykająca projekt.

Uruchomiona została strona internetowa projektu, na której znajdują się podstawowe informacje. Jest ona dostępna pod adresem: www.pgi.gov.pl/geothermal4pl.html

Tekst: Magdalena Sidorczuk, Maciej Kłonowski i Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Magdalena Sidorczuk

logos

mieszkanieplus