Referat "Narodziny węglanów wokół zimnych emanacji"

W dniu 23 listopada 2022 r. w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB został wygłoszony referat mgr Olgierda Pedrycza pt: "Narodziny węglanów wokół zimnych emanacji ".

Referat skupił się na środowiskach wysięków węglowodorowych, które są jednym z najbardziej niezwykłych ekosystemów na Ziemi. Proces powstawania biogenicznych węglanów jest wynikiem reakcji beztlenowego utleniania metanu  (Anaerobic oxidation of methane - AOM). AOM jest przeprowadzany przez mikroorganizmy zwanymi beztlenowymi metanotrofami są one w stanie utleniać metan za pomocą akceptorów elektronów innych niż tlen, takich jak siarczany. Proces można podsumować następującą reakcją: CH4 + SO42- → HCO3- + HS- + H2O. Efektem tej reakcji jest dostarczenie do wód anionu węglanowego co pozwala na wytrącanie się autigenicznych węglanów.

Węglany precypitujące w środowiskach zimnych emanacji przyjmują wiele interesujących form morfologicznych takich jak chemohermy czy naskorupienia i wieże węglanowe.

Główną biomasę w środowiskach wysięków węglowodorowych stanowią organizmy, które wykształciły umiejętność współpracy z mikrobami chemosyntezującymi. Efektem tej symbiozy jest niespodziewana w tak ekstremalnych warunkach bioróżnorodność. Składają się na nią między innymi małże, wieloszczety czy ślimaki.

Po wygłoszeniu referatu miała miejsce bardzo interesująca dyskusja poszukującą śladów funkcjonowania takich środowisk w Górach Świętokrzyskich.